хімія
01.05.2022 Від Юлія

Хімія, знайомство

Хімія – дивовижний світ. Знайомство з предметом

Цілі:  Формувати в учнів інтерес  до предмета, показати необхідність вивчення хімії, її зв’язок із біологією, фізикою, екологією. Ознайомити з поняттями “речовина”, “хімія”.

Реактиви: вода, карбонат кальцію, фенолфталеїн, концентрована сірчана кислота, норсульфазол, роданід калію, сульфат заліза (III), концентрована соляна кислота, розчини: карбонату натрію, аміаку (конц.), оцтової, лимонної кислот.

Обладнання: цвяхи, колби, лінійки, склянки, стаканчики з носом, пробірки, скляні трубочки, піпетка, металевий стрижень.

На дошці записуються пізнавальні питання з дитячої енциклопедії “Я пізнаю світ”.

На уроках хімії ви дізнаєтесь:

  • чи може лід бути сухим,
  • чим заповнюють дирижаблі,
  • як метали бігають по воді,
  • який елемент і лікує та калічить;
  • хто вигадав олівець;
  • чим визначається цінність алмазу,
  • як зробити повітря чистим,
  • як самим приготувати чорнило,
  • що таке пісок;
  • з чого утворюється крейда,
  • із чого складається “кров дракона”.

ХІД УРОКУ

Вчитель: Здрастуйте, діти. Сьогодні ви вперше прийшли до кабінету, де трапляються дива. Так-так, ви не дочули, саме так, тут ви все будете трошки чарівниками. А я допоможу вам у цьому. Звати мене …….. А предмет, який ми з вами вивчатимемо, називається “хімія”. Хімія – це одна з найцікавіших наук. Адже всюди, куди б ми не звернули свій погляд, нас оточують предмети та вироби, виготовлені з речовин та матеріалів, отриманих на хімічних заводах та фабриках. Крім того, у повсякденному житті, сама того не підозрюючи, кожна людина здійснює хімічні реакції. Наприклад, умивання з милом, прання з використанням миючих засобів. Я думаю, що ви всі пили чай з лимоном. Пили і, напевно, не замислювалися, що в чайній чашці відбувається справжнісінька хімічна реакція. Подивіться, у мене на столі дві склянки чаю, в один із них я поклала шматочок лимона. Ви бачите різницю?

Учні:  Різниця очевидна. Чай зі шматочком лимона став світлим.

Вчитель: Запалюючи сірник, замішуючи пісок і цемент з водою, обпалюючи цеглу, ми здійснюємо справжні, інколи ж і досить складні хімічні реакції. Що таке хімічні реакції, які вони бувають, від чого залежить швидкість хімічної реакції, і багато іншого ви дізнаєтесь під час уроків хімії. А тепер подумки поверніться до сьомого класу на уроки фізики і згадайте, що вивчає цей предмет.

Учні:  Фізичні тіла.

Вчитель: Вірно. Я вам нагадаю, що будь-який предмет, будь-яка жива істота вчені називають тілом. Комп’ютер, книга, дерево, птах, шматок цукру, дріт – це тіла. Перелічити всі тіла неможливо, їх існує безліч. Усі фізичні тіла складаються з речовин. У мене на столі знаходяться фізичні тіла, можна сказати і простіше предмети. Дайте відповідь мені, будь ласка, з яких речовин вони складаються.

Учні: Цвях із заліза, колба зі скла, лінійка із пластмаси.

Вчитель: А можуть різні тіла складатися з однієї речовини? Якщо може, наведіть приклади.

Учні: Зі скла можуть бути виготовлені посуд, лампочки, шибки і т. д. З пластмаси – мішки, лінійки, ручки, штатив тощо.

Завдання 1

Як ви вважаєте, із яких речовин (горизонтальний стовпчик) складаються перераховані в таблиці тіла (вертикальний стовпчик)? Навпроти правильної відповіді, в порожню клітку, поставте зірочку. Зробіть висновок, що така речовина.

хімія таблиця

При правильному заповненні таблиці ви побачите фігуру, що нагадує ківш.

Вчитель: Молодці. Склад речовин записується з допомогою хімічних формул. Подивіться, будь ласка, на екран (див. Додаток). Ви бачите формули речовин, якими ми користуємося щодня (слайд 1). Зараз я зачитуватиму висловлювання, а ви спробуєте визначити, про які речовини йдеться.

  1. Добова потреба людини у цій речовині становить 10 – 15 г.
  2. Відомо, що, йдучи з тайгового притулку, для випадкових мандрівників мисливці неодмінно залишають сірники і цю речовину.
  3. Вже за дві тисячі років до нашої ери китайці навчилися одержувати цю речовину випаровуванням морської води.
  4. Ваші мами використовують цю речовину для приготування їжі.

Учні: Це сіль (слайд 2).

Вчитель: Чудово. Формула солі – NACL. Хімічна назва цієї солі – хлорид натрію. Якщо не давати тварині їжі, то через деякий час вона загине від виснаження організму. Якщо тварину годувати без обмеження, але знесоленою їжею, вона помре ще швидше. Але великий надлишок солі в організмі може викликати гостре отруєння та призвести до паралічу.

Слухаємо висловлювання про наступну не менш дивовижну речовину.

  1. Ця речовина знаходиться на Землі у постійному русі.
  2. Ця речовина неприємна на смак, коли не містить розчинених солей та газів.
  3. Основними споживачами цієї речовини є сільське господарство, промисловість та комунальне господарство.
  4. Людина приблизно на 65% складається із цієї речовини.
  5. Поверхня земної кулі на 3/4 покрита цією речовиною.

Учні: Йдеться про воду (слайд 3).Вчитель: Вода життя – речовина №1. Спробуйте собі уявити, як виглядала б наша Земля, зникни на ній раптово вода. Похмурі зяючі “очниці” морських і океанічних западин, пересохлі русла річок, навіки замовкли джерела. Ні кущика, ні квіточки, ні єдиної живої істоти на Землі.

Майже 3/4 поверхні нашої планети зайнято океанами та морями. Так званою “твердою водою” – снігом та льодом – покрито 20% суші. Майже 70% прісних вод укладено у льодовикових покривах полярних країн та у гірських льодовиках, 30% – у водоносних шарах під землею, а руслах всіх річок містяться 0,006% прісних вод. Пізніше ми спробуємо докладніше розібратися, що ж є вода. Нині ж подивіться, як пишеться її формула.

Слухаємо таке висловлювання.

  1. Відомо, що раніше замість цієї речовини для чищення зубів використовували тютюнову золу.
  2. Пізніше для чищення зубів почали застосовувати порошок, що складався з цієї речовини.
  3. Його можна придбати в аптеці зазвичай як таблеток.
  4. Вчитель використовує його на кожному уроці.

Учні:  Ця речовина називається крейда.

Вчитель: Формула крейди – СаСО3 (слайд 4).

Ми з вами поговорили всього про кілька речовин, а на сьогоднішній день їхня кількість перевищує 18 мільйонів. І в процесі перетворень (надалі ми називатимемо їх хімічними реакціями) одні речовини здатні переходити (перетворюватися) на інші.

Погляньмо, як це відбувається. Зараз я на ваших очах за кілька секунд зроблю із води сік, а із соку воду.

Дослід №1. На столі – три склянки. У першій склянці – розчин лугу (імітація води). У другому (“порожньому”) – кілька крапель фенолфталеїну. У третьому (“порожньому”) – незначна кількість концентрованої сірчаної кислоти.

Виливаємо вміст першої склянки у другій. Розчин набуває малинового забарвлення – вийшов “сік”. Потім вміст другої склянки переливаємо в третю. Розчин стає безбарвним – “сік” перетворився на “воду”.

– Діти, багато хто з вас любить фантастику. Зараз ви побачите, як із кокона народжується  Чужий чи змій Горинич.

Дослід №2. Подрібнену пігулку сухого пального викласти гіркою на підставку. Зверху на пальне покласти три пігулки норсульфазолу. Підпалити сухе пальне. Металевим стрижнем поправляти змій, що виповзають. Після закінчення досвіду вогонь погасити, закривши пластмасовою кришкою.

Вчитель: Ви чули такий вислів “Немає диму без вогню”? А я можу показати протилежне: ви побачите дим, але при цьому підпалювати нічого не буду.

Дослід №3. Беремо дві скляні палички. Одну змочуємо у концентрованому розчині аміаку, іншу – у концентрованій соляній кислоті. Палички підносимо один до одного так, щоб вони не стикалися. Над паличками утворюється струмок “диму” (хлорид амонію).

Вчитель: Цікаво, чи є в цьому класі такі учні, які вже не раз самі користувалися хімічними речовинами та проводили хімічні реакції? Якщо є, підніміть руку. Важко з відповіддю, тоді давайте згадаємо наші кухні. Кухня – це хімічна лабораторія, тільки замість пробірок та колб на кухні використовують каструлі та сковорідки. Подивіться, в цій ложечці у мене сода, я додаю кілька крапель оцту, і ми бачимо справжнісіньку хімічну реакцію.

Здійснити хімічні перетворення (реакції) самостійно ви зможете, виконавши лабораторні досліди. Перед виконанням дослідів прочитайте правила техніки безпеки

хімія правила безпеки

 

Лабораторні досліди

У склянку № 1 з розчином порошку покладіть пігулку фенолфталеїну. Що ви бачите?

У склянку № 2 з розчином соди покладіть шматочок буряка. Що ви бачите?

Візьміть паперову квітку опустіть її в склянку № 3 з розчином лакмусу, а потім у склянку № 4 з розчином лимонної кислоти. Що ви бачите?

Що ви спостерігали під час виконання дослідів?

Учні: При змішуванні речовин спостерігається зміна фарбування. Відбувається хімічна реакція.

Вчитель: Діти, ми з вами познайомилися з деякими речовинами, переглянули чудові перетворення цих речовин. А тепер спробуйте відповісти на запитання: Що таке хімія? Подивіться екран, тут написано початок визначення (хімія – це…). Давайте разом спробуємо закінчити його (слайд 6).

Учні: Хімія – це наука про речовини, їх перетворення.

Вчитель: Вірно. Але більш точно визначення звучить так: хімія – це наука про речовини, їх властивості, перетворення речовин і явища, що супроводжують ці перетворення (слайд 7). Вона вивчає будову та склад, а також залежність властивостей речовини від складу та будови.

Хімія, учні, тісно пов’язані з біологією, географією, екологією, фізикою та інші науками. Добре знаючи хімію, ви краще розумітимете перераховані предмети. До яких професій відкриває шлях хімія?

Учні: Лікар, вчитель, лаборант, оператор з видобутку нафти та газу, гірничий інженер, еколог…

Вчитель: У побуті ви теж не обійдетеся без хімічних знань, які правильно і за призначенням допоможуть використовувати хімічні речовини. Інакше можна поплатитися здоров’ям (наводяться приклади про ртуть, оцет, пральні порошки, косметику).

Отже, наш урок підходить до завершення. Настав час підбити підсумки.

Запитання до фінальної  бесіди.

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Що називається фізичним тілом?

Наведіть кілька прикладів фізичних тіл.

Що таке речовина?

Назвіть відомі вам речовини.

Що вивчає хімія?

 

Проголосуйте, нам важлива Ваша думка!
[Усього: 2 Оцінка: 4.5]