03.04.2022 Від Юлія

Перехід до нової школи: як допомогти дитині адаптуватися

Перехід до нової школи: як допомогти дитині адаптуватися

Зміна оточення є стресом для дорослого, а для дитини тим паче. Для неї це може стати непосильним випробуванням, адже дитина не тільки стикається зі змінами, але ще й сумує за залишеним у старій школі колективом. У цій статті дамо корисні практичні поради для дітей та батьків.

Причин переходу до нової школи може бути безліч – від вибору престижнішого навчального закладу до переїзду в інше місто або район. Але, як би там не було, намагайтеся організуати перехід таким чином, щоб дитина пішла до нової школи з початку навчального року. У такому разі адаптуватися до шкільного ритму буде не лише ваше чадо — його майбутні однокласники так само будуть трохи розгублені після тривалих канікул: за таких умов вливатися в новий колектив стане легше. Перехід до нової школи: як допомогти дитині адаптуватися. Поради для батьків:

Тема про перехід до нової школи не повинна бути несподіванкою для дитини

Ні в якому разі не можна перетворювати майбутню зміну навчального закладу на таємницю. Ця тема має бути відкритою та обговорюваною. Незважаючи на те, що перехід в іншу школу – звичайна справа, за статистикою з ним стикається приблизно кожна третя дитина, опір і негатив з його боку є закономірністю. Таким чином, якщо ваша дитина йде в нову школу, найкраще, що ви можете зробити – підготувати її до цих змін.

Ось декілька порад, здатних допомогти змиритися з необхідністю переходу:

  • заздалегідь обговоріть необхідність переходу;
  • інформацію подавайте виключно у позитивному ключі;
  • попросіть дитину написати три списки: з її очікуваннями, потребами та побоюваннями, пов’язаними з новою школою.

Обговоривши майбутню зміну школи та дозволивши своїй дитині висловити свої побоювання та негативні почуття, ви зможете побачити ситуацію його очима. Показавши власне ставлення до питання переїзду, ви заспокоїте його, дасте можливість звикнутися зі змінами.

Вивчіть важливу інформацію на сайті школи

Зберіть максимум інформації про обраний навчальний заклад, у вік цифрових технологій це зробити зовсім не складно. Більшість навчальних закладів має власні веб-сайти, групи в соціальних мережах, що дозволяють вивчити загальну освітню концепцію, програми та плани навчання, інформацію про заходи, такі як День відкритих дверей. Найчастіше на вказаних ресурсах можна знайти не лише імена керівного складу школи, вчителів, а й їхні фотографії, коротку біографію — погодьтеся, що ця інформація зайвою не буде перед безпосереднім відвідуванням.

Предметом вашого міні-дослідження має стати і майбутній маршрут, яким дитина добиратиметься до школи, виберіть для нього найбільш оптимальний.

Вивчайте сайти разом з дитиною – їй також буде цікаво дізнатися більше про майбутнє місця навчання, переглянути фотографії, відеоматеріали з відкритих уроків, шкільних позакласних та спортивних заходів.

Завітайте до нової школи разом з дитиною

Обов’язково познайомтеся з директором школи та майбутнім класним керівником. Обговоріть можливість подальших зустрічей протягом перших кількох тижнів після початку навчального року, щоб ви могли дізнатися, як йдуть справи. У деяких школах розробляється стратегія адаптації новачків, уточніть її наявність.

В обов’язковому порядку потрібно уточнити необхідність придбання підручників, шкільної та спортивної форми. Багато навчальних закладах ці питання суворо регламентуються.

Якщо ж форма одягу учнів вільна, обговоріть класного керівника, як зазвичай одягаються учні. Зовнішній виглядвашої дитини  не повинен стати приводом для глузування.

Адаптація дитини в новій школі пройде легше, якщо ви разом з нею вивчите її територію та планування. Це допоможе дізнатися про місцезнаходження важливих об’єктів, таких як спортзал, їдальня, медкабінет, бібліотека тощо. Перший день часто супроводжується неврозом і плутаниною, подібна екскурсія допоможе уникнути неприємних ситуацій, подарує впевненість у собі.

Обговоріть з дитиною маршрут дороги до школи. Покажіть, звідки ви його забиратимете, де знаходиться найближча зупинка громадського транспорту, які саме його види підходять. Якщо планується, що дитина добиратиметься до школи самостійно, не зайвим буде здійснити «пробний виліт». Дізнайтеся про наявність позакласних гуртків та секцій, які ваша дитина зможе відвідувати.

Будьте опорою для дитини, але не занадто душіть опікою.

Коли ваша дитина в новій школі, допомогти йому адаптуватися в більшості випадків може ваша підтримка та турбота. Нехай сім’я стане тією бухтою спокою та рівноваги, в якій можна сховатися від проблем та негараздів.

Спочатку уникайте тиску, ця вимога стосується всіх сфер життя – від успішності до домашніх обов’язків. З вашого боку повинна відчуватися підтримка та розуміння, а не постійні докори, причіпки та нотації. Покажіть, що самі ви на 100% впевнені в тому, що у вашого чада все вийде, але не тому, що байдужі до його долі, а тому, що не сумніваєтеся в його силах і здібностях.

Будьте на з*вязку  із класним керівником.

Успішність дитини – явний індикатор того, як відбувається його адаптація. Звичайно ж, не зовсім розумно очікувати відмінних оцінок буквально у перші дні у новій школі. Однак якщо колишній відмінник раптом перетворився на «глухого» трієчника, і ситуація з часом не виправляється, не пускайте процес на самоплив. Так може скластися через серйозніший рівень викладання матеріалу в новому навчальному закладі, тоді, можливо, дитині необхідні додаткові заняття або репетитор. Або ваше чадо вирішило, що не хоче виділятися з натовпу і свідомо «вистачає» погані оцінки, аби не вславитися «ботаніком», – тоді допоможе тільки серйозна розмова з розтлумаченням нерозумності подібної поведінки.

Якщо ситуацію не вдається налагодити самим, не соромтеся звертатися до класного керівника. Контроль психологічного клімату у класі входить у коло його посадових обов’язків. Швидше за все, вчителі мають напрацювання щодо того, як дитині адаптуватися в новій школі. Вірте у своє чадо, підтримуйте, допомагайте і все вийде!

 

Перехід до нової школи: як допомогти дитині адаптуватися. 

Корисні поради для школяра

Як допомогти дитині адаптуватися

 

  1. Вивчіть важливу інформацію на сайті школи.

Дізнайтеся відповідну форму одягу, розклад занять, графік роботи клубів та секцій. Також на сайті можуть бути вказані відомості про вчителів та шкільні традиції або важливі новини.

Якщо ви не знаєте, що брати з собою в перший день, загляньте на сайт або зателефонуйте своєму класному керівнику.

Також на сайті іноді можна знайти схему розташування кабінетів.

  1. Завітайте до школи, щоб запам’ятати, де знаходяться основні місця.

Загляньте в школу до початку навчання і дізнайтеся розташування класів, їдальні, спортивної зали, вчительської та інших важливих місць. Якщо у вас немає можливості відвідати школу до початку навчального року, то прийдіть до початку уроків та пройдіться коридорами.

Можливо, працівник школи навіть проведе вам невелику екскурсію.

Якщо ви боїтеся забути, де знаходяться потрібні кабінети, роздрукуйте карту школи та накресліть свій маршрут.

  1. Виберіть вбрання, в якому ви почуваєтеся впевнено.

Це може бути сукня, джинси та блузка або інші речі, в яких дозволяється приходити на заняття. Якщо першого дня ви не хочете виділятися з натовпу, тоді виберіть речі нейтральних тонів і звертайте увагу на одяг оточуючих. Це допоможе вам зрозуміти, що є модним серед місцевих школярів.

Якщо у школі передбачено форму, то вам навіть не потрібно нічого вибирати! Доповніть образ прикрасами, годинником або курткою, якщо хочете підкреслити свою індивідуальність.

  1. Слідкуйте за гігієною, щоб завжди виглядати добре.

Прийміть душ увечері або вранці, щоб вимити волосся та тіло.Зробіть зачіску, використовуйте приємний дезодорант та не забудьте почистити зуби. Якщо це дозволено правилами, можна зробити макіяж, щоб наголосити на своїх рисах обличчя.

  1. Як знайомитись із людьми?

Посміхайтеся, щоб виглядати відкрито та доброзичливо. Так вам буде простіше розслабитися та сподобатися людям. Дивіться людям у вічі і посміхайтеся, щоб висловлювати впевненість.

Представтесь однокласникам. Коли зайдете в клас і сядете за парту, зверніться до однокласників і представтеся. Назвіть своє ім’я та скажіть, що ви новенький, а потім задавайте будь-які необхідні питання. Це найпростіший спосіб знайомитися з людьми у новій школі.

Не соромтеся розмовляти з іншими учнями, адже вони, напевно, зрадіють вашій увазі. Ставте однокласникам питання, щоб розтопити лід. Якщо ви не знаєте, з чого почати бесіду, то придумайте відповідне питання. Наприклад, можна запитати, де знаходиться кабінет біології або що однокласник думає про певного вчителя.

Ставте питання про школу, щоб дізнатися необхідні відомості на зразок цікавих секцій або інших позакласних заходів.

Звертайтеся до вчителів до або після заняття, щоб представитися. Чемне знайомство та питання про предмет допоможуть вам справити гарне перше враження. Приходьте до дзвінка, щоби показати свою серйозність. Також це дозволить вам познайомитись з учителем.

Виберіть додаткові заняття, які відповідають вашому хобі. Це може бути гурток любителів шахів, курси іноземних мов або малювання.Дізнайтеся можливості та виберіть заняття відповідно до своїх інтересів. Якщо у вас є спеціальні навички, то розвивайте свої таланти в тематичних клубах! Серед однодумців також можна шукати потенційних друзів.

Стати учасником спортивної команди. Якщо ви вже займаєтеся спортом або тільки хочете спробувати щось нове, то шкільна команда буде гарним рішенням. Грайте в баскетбол, плавайте чи займайтеся танцями. Дізнайтеся про всі можливі варіанти та виберіть потрібну секцію. Завжди можна вибрати кілька секцій для занять у різну пору року.

 

Перехід до нової школи: як зберігати позитивний настрій?

Перехід до нової школи

  1. Намагайтеся мислити позитивно та радіти новому початку. У новій школі вас ще ніхто не знає, а значить, можна все почати з чистого аркуша. Зазвичай люди виявляють інтерес до новим учням, тому використовуйте свою перевагу в перші тижні і заводьте всілякі знайомства. Якщо у вас поки що мало друзів або ви не встигаєте за деякими уроками, то переконайте себе, що ви ще зустрінете безліч нових друзів, а навчання просто відчуває вашу працелюбність.
  1. Залишайтеся собою і не намагайтеся справити враження нетиповою для себе поведінкою. Якщо прикидатися іншою людиною заради дружби з певними людьми, вас досить швидко розкусять. Будьте собою і не втомлюйте себе спробами справити враження. Знайдіть цікаві факультативні заняття, виконуйте домашню роботу та товаришуйте з тими, хто щиро поділяє ваші інтереси.
  2. Намагайтеся висловлювати впевненість, коли хвилюєтеся чи соромитеся. Дрібниці на зразок рівної постави або гучнішої мови допоможуть вам здатися більш впевненою в собі людиною. Важливо говорити собі, що ви відчуваєте впевненість, навіть якщо це не так, щоб розслабитися і повірити в себе.
  3. Говоріть собі підбадьорливі слова вранці перед школою або подумки вимовляйте їх, коли ви на заняттях. Кожна людина має цінні якості.
  4. Підтримуйте зоровий контакт із співрозмовниками, навіть якщо вам трохи ніяково. Якщо ви дуже хвилюєтеся, зробіть кілька глибоких вдихів або ковток води. Тож вам буде простіше зосередитися.
  5. Звертайтеся за допомогою, якщо вам важко. Заняття в новій школі – це не тільки приємне та захоплююче хвилювання. Якщо ви збентежені або пригнічені, зверніться за підтримкою до родичів, друзів, вчителів або іншої людини, якій вам зручно розповісти про свої проблеми. Іноді необхідно просто виговоритися, а оточуючі допоможуть вам корисними порадами. Завжди можна обговорити нове життя зі старими друзями. Якщо ви пригнічені кількістю домашніх завдань, стосунками з однокласниками або факультативними заняттями, спробуйте звернутися до нового вчителя або шкільного психолога, щоб вирішити проблему та познайомитися з ними.
  1. Запасіться терпінням і пам’ятайте, що будь-яка адаптація потребує часу. Малоймовірно, що ви знайдете нових найкращих друзів і дізнаєтеся про все необхідне вже в перший тиждень навчання. Міцні стосунки та хороші оцінки – це питання часу, тому не опускайте руки та зосередьтеся на найважливішому. Завдяки терпінню та дружелюбному відношенню вже скоро ви відчуєте себе у новій школі як удома.
  2. Не поспішайте. Перші знайомі навряд чи стануть вашими найкращими друзями. Щоб добре впізнати людину, потрібен час.
Проголосуйте, нам важлива Ваша думка!
[Усього: 3 Оцінка: 4.7]