втрата близької людини
26.12.2022 Від Юлія

Втрата близької людини. Як підтримати дитину?

Втрата близької людини – хворобливе і нелегке випробування для дорослих, а для дітей, які вперше стикаються зі втратою, це може виявитися настільки ж бентежним, як і сумним. Ми розповімо про кілька способів підтримати дітей, а також про те, чого можна очікувати, коли вони сумують.

Що таке горе та втрата?

І горе, і втрата можуть мати значний психологічний вплив на людей. Втрата близької людини зазвичай асоціюється з чимось, що може повернутися, тоді як горе може бути чимось постійнішим, як, наприклад, розлучення чи смерть друга чи когось із членів сім’ї. Найважчим у момент переживання горя після смерті є процес усвідомлення та прийняття того, що померла людина вже ніколи не повернеться.

Як діти переживають горе?

Реакція дитини на смерть близької людини залежить від її віку та попереднього життєвого досвіду. Всі діти різні, тому нижче наводяться варіанти дій у відповідь залежно від віку дитини, які можуть бути застосовні до дітей різного віку і з різними інтелектуальними здібностями.

Маленькі діти (віком до п’яти років) часто не розуміють, що смерть – це назавжди, і тому можуть запитувати, чи повернеться померла людина. Крім того, вони можуть демонструвати інші форми поведінки: вони чіпляються за свого опікуна або виявляють регресивну поведінку, наприклад, починають мочитися в ліжко. Подібні форми поведінки дуже поширені, і вони, як правило, зникають після певного періоду часу.

Діти старшого віку (6–11 років) починають розуміти, що смерть – це назавжди (хоча деякі шестирічні діти все ж таки будуть відкидати цю думку), і турбуватися, що інші улюблені ними члени сім’ї та друзі теж помруть. Діти можуть почати ставити додаткові питання та прагнути зрозуміти, що сталося. Вони можуть демонструвати своє горе через спалахи гніву та відчувати фізичні біль чи страждання.

Підлітки, юнаки та дівчата – приблизно з 12 років – починають розуміти, що смерть незворотня і трапляється з усіма, включаючи їх самих. Вони часто зацікавлені в тому, щоб зрозуміти, чому відбуваються ті чи інші події. Їх реакції можуть відрізнятися і включати апатію, гнів, крайнє зневіру та розсіяність уваги.

Пам’ятайте, що немає «правильного» способу переживати горе, і немає чітко визначених етапів, коли мають виявлятися різні емоції чи форми поведінки. Реакції дітей значно різняться залежно від віку, інтелектуальних здібностей, відносин із померлою людиною, реакції інших членів сім’ї, а також від культури та суспільства, в якому вони живуть. Як повідомити дитину про смерть близької людини?

Найважливіше – не приховувати правду та не відкладати розмову «на потім». Цілком природно прагнення захистити свою дитину від сумної звістки, але все-таки краще бути чесною. Розповівши дитині про те, що сталося, ви підвищите її довіру до вас і допоможете їй краще впоратися зі втратою коханої людини.

Постарайтеся знайти тихе та спокійне місце для розмови з дітьми та ретельно обміркуйте те, що ви збираєтеся їм сказати. Попросіть дітей сісти поруч із вами. Якщо у вас маленька дитина, і у неї є улюблений предмет, з яким вона не розлучається (іграшка, теплий шарф або плед), то нехай візьме його з собою. Говоріть повільно і робіть часті паузи, щоб дати дитині час зрозуміти почуте, а собі можливість справитися з власними почуттями.

Виявляйте співчуття і будьте чесні з дітьми будь-якого віку, однак у розмові з маленькими дітьми слід використовувати особливу зрозумілу мову і не вдаватися до евфемізму. Говорячи щось на кшталт «ми декого втратили», ви ще більше заплутаєте маленьку дитину, бо вона не зрозуміє, що це означає. Психолог д-р Ліза Деймур рекомендує дорослим теплим і лагідним голосом сказати дитині: «У мене дуже сумні новини, і я хочу з тобою поділитися ними. Твій дідусь помер. Це означає, що його тіло перестало працювати, тож ми його більше не побачимо». Можливо, батькам буде важко використовувати такі прямі формулювання, проте важливо бути чесними та відкритими.

Потрібно дати дітям час засвоїти цю інформацію. Маленькі діти можуть вдати, ніби вони вас не слухають – це їхня можлива реакція. Наберіться терпіння і чекайте на їхню увагу. Будьте готові до того, що діти молодшого віку будуть знову і знову ставити ті самі питання, як під час першої розмови, так і в наступні дні та тижні.

Перевірте, чи не з’явилося у дітей якесь магічне мислення. Деякі діти можуть переживати через те, що якісь їхні слова чи вчинки могли стати причиною смерті коханої людини. Діти в будь-якому віці можуть відчувати провину, тому слід дізнатися, чи не почуваються вони в чомусь відповідальними за те, що сталося.

Наприклад, ви можете запитати: Ти переживаєш, що тато помер через те, що ти не те сказав чи зробив? Простими словами поясніть дітям, що сталося, і переконайте їх у тому, що їм нема за що себе звинувачувати. Втрата близької людини – це не іхня провина. Можна, наприклад, сказати дитині: Заспокойся, ти не зробив нічого поганого. У всьому винна інфекція, через яку тато захворів і перестав дихати. Він міг підхопити її будь-де. Ніхто вже нічого не міг зробити, і ніхто не винний».

Чи можна сумувати у присутності дитини?

Це не тільки нормально, але й дуже добре, якщо в присутності дитини ви показуєте, що відчуваєте смуток та смуток. Постарайтеся підготуватися і поводитися так, щоб не стривожити дитину своєю реакцією на те, що трапилося, але в той же час будьте чесні перед нею. Якщо ви відчуваєте смуток і не можете стримати сліз, розкажіть дітям про свої почуття і переконайте їх, що немає нічого поганого у прояві своїх почуттів та висловленні їх перед іншими людьми.Це допоможе дітям краще розуміти, називати і виявляти свої власні почуття.

Як я можу допомогти моїй дитині впоратися з горем?

Переживання горя – це вкрай важливий спосіб для дітей та дорослих примиритися зі втратою коханої людини. Необхідно, щоб діти будь-яким чином, який ви вважаєте підходящим і який буде для них найбільш комфортним, були залучені до цього процесу. Сумування дозволяє дитині прийняти смерть коханої людини, гідно оцінити її життя і попрощатися з нею.

Знайдіть спосіб провести поминальні заходи таким чином, щоб продемонструвати, наскільки значущою була померла людина для всіх вас. Подумайте, що можна зробити, щоб ваша дитина могла відчути зв’язок із померлою, проявити свою любов до неї і показати значущість цієї людини у своєму житті. Можливо, діти захочуть намалювати картину, прочитати вірш чи поділитися своїми записами спогадів про цю людину чи заспівати на згадку про неї пісню.

Кожна сім’я має свої духовні переконання або культурні традиції. Якщо ваша сім’я сповідує певну віру, доцільно звернутися до свого духовника, оскільки він зможе підтримати вас у поясненні такого явища, як смерть, і втішити вас і ваших дітей у хвилини скорботи.

Як можна захистити психічне здоров’я дитини після смерті близької людини?

Ось кілька корисних порад, як можна допомогти дитині почуватися впевненіше і захистити її психічне здоров’я:

Продовжуйте оточувати дитину любов’ю та забезпечуйте постійну турботу про неї з вашого боку, з боку батька, родича чи опікуна, якому він довіряє і якого добре знає.

Немовлята і маленькі діти продовжують почуватися захищеними та коханими через тактильний контакт, коли ви ласкаво обіймаєте їх, разом співаєте, притискаєте до себе або заколисує перед сном.

Зберігайте наскільки це можливо, звичайний розпорядок дня та алгоритм життя. Намагайтеся регулярно дотримуватись прийнятого режиму дня, виділяючи час для таких занять, як прибирання, виконання домашніх завдань, фізичні вправи та ігри.

Якщо діти демонструють зухвалу та/або регресивну поведінку, постарайтеся зрозуміти, що у такий спосіб вони намагаються висловити ті почуття, які не можуть висловити словами, і не карайте їх.

Переконайтеся, що інші діти з оточення вашої дитини поінформовані – через їхніх вчителів чи батьків – про те, що сталося, щоб вони могли підтримати вашу дитину, коли вона повернеться до школи.

Не забувайте також піклуватися про власне фізичне здоров’я та психічний стан. Втрата близької людини трапиласяі у вас, ви теж журитесь. Буває важко підтримувати своїх дітей, коли доводиться справлятися з власними переживаннями, тому дуже важливо знаходити час для себе і піклуватися про своє здоров’я та самопочуття. Ви не зможете допомогти своїм дітям, якщо самі погано почуваєтеся. Добре висипайтеся, правильно харчуйтеся, займайтеся спортом, виділіть час для відпочинку (наприклад, слухайте музику); крім того, у вас має бути хтось, до кого ви можете звернутися за емоційною підтримкою. Намагайтеся уникати будь-яких шкідливих практик, таких як надмірне споживання алкоголю.

Проголосуйте, нам важлива Ваша думка!
[Усього: 1 Оцінка: 5]