дитяча психологія
21.04.2022 Від Юлія

Дитяча психологія: молодша дитина ображається на старшу.

Дитяча психологія: молодша дитина ображається на старшу. Захист особистих кордонів – важливий етап у розвитку дітей. Але що робити, якщо дошкільник накопичує образу, яку потім виражає у вигляді пасивної агресії? Як допомогти дитині зрозуміти і висловити свої почуття?

Запитання. Моя дитина (5,5 роки) мстива. Якщо старший не може дати йому іграшку, тому що сам її хоче, то потім він не дасть іграшку старшому, навіть якщо вона буде йому не потрібна. Що робити? Дитяча психологія: молодша дитина ображається на старшу.

дитяча психологіяВідповідь. Помста – це відстрочена відповідь кривднику. З якоїсь причини в моменті було неможливо за себе постояти (наприклад, маленька дитина відчувала образу, але не стала сперечатися або битися зі старшими через переляк). Проте образа як форма невираженої агресії сама по собі не проходить. Почуття накопичуються всередині, і дитині здається, що справедливість відновиться в результаті помсти.

Молодші діти, дошкільнята, активно відстоюють свої права та кордони, бо вони ще тільки знайомляться з цими поняттями. Діти починають брати участь у колективних іграх, дізнаються про поняття «моє» — «твоє». Дитсадівці більш наполегливі і прямолінійні в побудові відносин з іншими членами сім’ї, ніж дорослі люди. Тому прагнення дитини заступитися за себе цілком нормально.

Як допомогти дитині впоратися з бажанням помститися кривднику?

  • Не намагайтеся примусити дитину до некомфортної поведінки. Не читайте лекції про те, що завжди потрібно ділитися, навіть коли ти не хочеш. Не пояснюйте, що головніше той, хто старший, а тому молодші повинні погоджуватися з їх вибором. Це тільки підвищить ворожість до кривдника і до вас.
  • Покажіть дитині свою любов і підтримку.Поясніть, що розумієте його почуття, розкажіть, як би ви відчули себе в такій ситуації і що почали. Прийняття емоцій дитини допоможе йому впоратися з ними і дивним чином знизить агресію по відношенню до кривдника.
  • Допоможіть дитині знайти інструмент вираження образи. Важливо, щоб спосіб вираження емоцій не зашкодив ні дитині, ні навколишнім. Просто «пробачити і забути» не вийде. Агресія має знайти вихід. Можна, наприклад, покричати в подушку (якщо до кривдника вже не достукатися) або запропонувати поговорити з кривдником про свої переживання і домовитися про вирішення конфлікту.

 

Проголосуйте, нам важлива Ваша думка!
[Усього: 1 Оцінка: 1]