Полікарбонат – полімер нового покоління.
Полікарбонат займає провідну позицію серед ультрасучасних матеріалів для будівництва. Незважаючи на нову новизну, його історія починається в далекому минулому. У 90-х роках позаминулого століття відомий хімік Альфред Айхорн у процесі роботи над пошуком ефективного знеболювального засобу отримав осад, прозорий на вигляд, який не розчиняється. Це не що інше, як сучасний полікарбонат. У той час відкриття не знайшло застосування та не отримало належного визнання, більше того, було названо шкідливою домішкою, сміттям. Нове з’єднання тривалий час було забуто. Повторно його отримали незалежно один від одного з тижневим інтервалом німецький вчений Герман Шнелл та американець Деніель Фокс через півстоліття. Це стало початком масового виробництва нового полімеру.
Формула полікарбонату
Сьогодні у будівництві полікарбонат надзвичайно популярний. Він становить гідну конкуренцію таким звичним будматеріалам, як скло, акрил та оргскло. Все частіше саме його використовують для зведення теплиць, альтанок, навісів чи козирків. Інтерес до полікарбонату з боку великих будівельних компаній та власників приватних забудов обумовлений його особливими якостями:
- матеріал має високу міцність і витримує підвищені навантаження;
- пластичність та гнучкість дозволяють створювати об’єкти різних форм та конструкцій;
- широкий діапазон температур, що переносяться;
- легкість забезпечує простоту монтажу без застосування додаткової техніки та особливих зусиль;
- світлопровідність у межах 90-95%;
- екологічність, що дозволяє піддавати матеріал багаторазової переробки, оскільки після плавлення він знову твердне, не втрачаючи початкових властивостей.
Що таке полікарбонат
По суті полікарбонат – це поліефір вугільної кислоти без кольору у вигляді гранул, з яких шляхом екструзії виробляється профільна стрічка. Товщина та гладкість їй надається пресуванням. Реалізується матеріал як нарізаних листів. Виробництво якісного продукту вимагає суворого контролю над неухильним дотриманням технологічних процесів, якого можна досягти виключно на великому високотехнологічному підприємстві.
Сучасна промисловість випускає полікарбонат двох видів:
Монолітний полікарбонат – суцільний лист, схожий на скло. Він має підвищену міцність, що є його перевагою. До недоліків можна віднести відсутність пластичності.
Сотовий полікарбонат – це багатошарова пустотіла конструкція, міцність якої надається за допомогою спеціальних поздовжніх перемичок, які називають ребрами жорсткості. Цей полімер відрізняється підвищеною пластичністю, що дозволяє створювати складні конструкції. Очевидно, що властивості цих видів полікарбонату дуже відрізняються. Проте кожен з них знайшов свою, досить широку сферу застосування.
Сфера застосування полікарбонату
Фігурні навіси, козирки різних форм і конструкцій монтуються із стільникового або комірчастого полімеру. Світлопровідність та теплоізоляція, зумовлені комірчастою структурою, роблять цей матеріал ідеальним для виробництва теплиці, павільйону, облаштування оранжереї, зимового саду та утеплення балкону. Полікарбонат забезпечує надійний захист від атмосферних опадів та явищ, у тому числі від ультрафіолетового випромінювання, зберігаючи тепло і забезпечуючи достатню освітленість приміщення або конструкції.
Монолітні полікарбонатні листи завдяки своїй особливій міцності використовуються як облицювальний матеріал для фасадів будинків та покрівлі незалежно від розміру та форми. З нього ж виготовляють конструкції, що вимагають особливої стійкості до вітру.
Вироби та оздоблення з цього полімеру пожежобезпечні та екологічні. Температура його горіння складає понад 500 градусів. При плавленні викид отруйних речовин мінімальний, а пластівці, що виділяються, не становлять загрози для навколишнього середовища і здоров’я людини. Зовнішня легкість і крихкість полікарбонату дуже оманливі. Якісний матеріал здатний прослужити не одне десятиліття за мінімального догляду та відсутності додаткових витрат.
Легкість, простота монтажу та використання, невибагливість та інші якості зробили полікарбонат всюдисущим. Душові кабіни, ілюмінатори, спортивні споруди, конструкції для реклами, вітрини, вуличні ліхтарі, захисні каски… Не можна перерахувати всі вироби з цього матеріалу. Навіть військове та цивільне авіабудування не обходиться без полікарбонату.
Крім практичної, варто відзначити і естетичну сторону. Різноманітність і широта колірного спектру полімеру дозволяє створювати неповторні дизайни інтер’єру та екстер’єру, втілюючи в життя самі фантазії.