13.12.2022 Від Юлія

Крохмальний клейстер. Реферат

Крохмальний клейстер застосовується для поєднання легких матеріалів: дерева, паперу, картону. Використовується для виготовлення виробів із пап’є-маше, поклейки шпалер, закріплення паперових листів на поверхнях.

Що таке крохмальний клейстер

Це різновид клею, виготовлена ​​з картопляного або кукурудзяного крохмалю. Використовується в побуті, творчості та виробництві.

Обробка клейстеру лугом дозволяє отримати харчову добавку Е1404, яка додається в консерви та хлібобулочні вироби. Також з речовиною проводять хімічні досліди – реакції на крохмаль та виявлення вмісту хлору у повітрі.

Як виглядає

Консистенція нагадує каламутний кисіль. На дотик слизовий, злегка склеює пальці. Запах нейтральний.

В’язкість та щільність

Ці показники визначають якісні властивості речовини:

  • У процесі клейстеризації крохмаль, розведений водою, набуває в’язкості. Крохмаль із картоплі дає більш в’язку речовину, ніж кукурудзяний. В’язкість залежить від багатьох умов: температури, складу, технології приготування. У якісного продукту цей показник високий.
  • Щільність речовини – відношення до обсягу. Клейстер із картопляного крохмалю більш щільний, ніж із кукурудзи. Чим менше води додано у вихідний порошок, тим щільніше виходить продукт.

Хороший клейстер має високу в’язкість.

Хімічна формула

Крохмаль є полісахаридом. Він складається з амілози та амілопектину. Хімічна формула крохмального клейстеру виглядає так:

(C6H10O5)n

Також формула залежить від добавок, які застосовуються для отримання покращеної речовини. Кінцева субстанція є колоїдною суспензією крохмалю в рідині.

Властивості крохмального клейстеру

Клейстеризація – процес, що відбувається з крохмальним порошком при нагріванні у воді. молекули, що потрапили у вологу, збільшуються в діаметрі завдяки вмісту амілопектину. Готовий розчин набуває в’язкості, яка має ключове практичне значення.

Клейстер має здатність до склеювання матеріалів, чим і обумовлюється його цінність.

Застосування

Простота приготування та безпека дозволяють використовувати продукт у різних галузях побуту та промисловості.

Ремонт житла. Використовується як ґрунтовка і як заміна шпалерного клею. Не залишає слідів та розлучень, без проблем видаляється за потреби. Наноситься звичайним пензликом.

Творчість. Застосовується для пап’є-маше як самостійний клей або в суміші з ПВА, у дитячих садках та початкових класах – для виробів та аплікацій.

Виробництво. Використовується для склеювання гофрокартону та у виготовленні таблеток у фармацевтиці.

Охорона здоров’я. Для визначення надлишкових концентрацій хлору змішують крохмальний клейстер і йод: реакція, коли йод виступає поверхню, означає наявність небезпечного хлору повітря.

Садові роботи. У клейстері висаджують насіння моркви.

Медицина. Використовується при отруєнні як речовина, яка полегшує блювання та виводить токсини з організму.

Поширеність і простота в приготуванні дозволяють вживати продукт для різних потреб.

Крохмальний клейстер у фармацевтичному виробництві

Додається як зв’язувальна речовина у процесі зволоження. Зволоження – це технологія, яка застосовується для формування необхідних розміру та маси таблетки. 5% розчин крохмалю та води змішується з сиропом, желатином, спиртом для зв’язування таблетованої речовини.

Розчин Люголю

Розчин Люголя одержують змішуванням йоду, йодиду калію, гліцерину та води. Застосовується при захворюваннях верхніх дихальних шляхів знищення бактерій. У домашніх умовах дозволяє визначити наявність крохмалю речовини.

Якщо крапнути розчин у крохмалевмісну субстанцію, вона посиніє. Таким чином можна визначити якість сметани чи борошна. Якщо в цих продуктах є крохмаль (чого не повинно бути), вони змінять колір.

Посів моркви у крохмальному клейстері

крохмальний клейстерТехнологія покращує схожість і спрощує процес посадки, адже морквяні насіння дуже дрібні, рівномірно посіяти їх складно.

Для посадки моркви в крохмальному клейстері потрібно:

  • Відсортувати насіння, висипавши їх у підсолену воду. Якщо вони опали на дно, то дадуть хороші сходи. Насіння, що випливло, не годиться для посадки.
  • Замочити насіння на кілька діб. Кожні 12 годин необхідно міняти воду.
  • Зробити у ґрунті борозенки глибиною в 2-3 см, утрамбувати дно, зволожити.
  • Вилити в борозенки клейстер, змішаний із насінням.
  • Присипати ґрунтом шаром 1-2 див.

Цей спосіб посадки гарантує відмінну схожість моркви.

Склейка гофрокартону

Клейстер із тапіоки, картоплі чи кукурудзи цінується як нешкідливий засіб для виробництва гофрокартону. До складу додають буру, каустичну соду та мідний купорос для запобігання розвитку цвілі.

Рецепт приготування

Приготувати клейстер із крохмалю можна вдома. Крім порошку, знадобиться лише вода.

Щоб зробити крохмальний клейстер для дитячої творчості, достатньо одного пакетика крохмалю, для ремонту потрібно більше.

  1. У склянці води розмішати 5 великих ложок крохмалю до однорідної суміші.
  2. У тару вилити 200 г води, довести до кипіння.
  3. У киплячу воду вилити отриманий розчин.
  4. Варити при безперервному помішуванні 3-4 хвилини.
  5. Перед використанням клейстер необхідно остудити. Можна перелити у пляшку чи банку.

Зварити крохмальний клейстер можна іншим способом:

  1. Змішати крохмаль та воду у співвідношенні 1 до 10.
  2. Варити до кипіння, помішуючи.
  3. Остудити гарячу суміш.
  4. Додати присадки за потреби.

Як присадка при приготуванні крохмального клейстеру використовується клей ПВА (співвідношення з клейстером 1:2). Полівінілакрилат покращує в’язкість та скріплюючі властивості.

Водовідштовхувальні добавки

Для надання гідрофобних властивостей використовують термореактивні добавки. Необхідні при виготовленні гофрокартону та виробів із нього. Покращують міцність шва та якість продукту.

Найбільшого поширення набули добавки серії CP-88. Вони зменшують витрати клею. Використання CP-88 дозволяє виробам із гофрокартону тримати шов у атмосфері з підвищеною вологістю.

У побуті такі присадки використовують при поклейці шпалер у сирих приміщеннях. При додаванні речовини слід тримати вікна відчиненими. Якість отриманого розчину не поступається дорогим шпалерним клеям.

Якісна реакція на крохмаль

Лабораторний досвід потрібний визначення вуглеводів в речовині. Входить до шкільної програми уроків хімії.

Для проведення реакції готується невелика кількість клейстеру, що розливається у дві пробірки. У першу потрібно додати кілька крапель йоду, а другу залишити для порівняння.

Пробірку з йодом потрібно нагріти та спостерігати за реакцією. Мальтодекстрини, що утворюються в процесі нагрівання, не взаємодіють із йодом. Забарвлення зникне.

Далі пробірка охолоджується. При охолодженні крохмаль знову входить у реакцію з йодом і набуває синій відтінок.

Крохмальний клейстер та йод: рівняння реакції

Щоб провести дослід, знадобиться сам клейстер і трохи йоду. Умови досліду:

  • Невелика пробірка частиною заповнюється клейстером.
  • Додається йод у кількості 2-3 краплі.
  • Фарбування у синій колір свідчить про наявність крохмалю у речовині.
  • Колір при фарбуванні може відрізнятися – від темно-синього до фіолетового.
  • Якщо вміст пробірки не забарвився – у ній не клейстер, а інша речовина.

 

Вид рівняння:

I2+(C6H10O5)n = I2*(C6H10O5)n

Дослід з клейстером та гліцерином

В одну пробірку наливається гліцерин, в іншу – крохмаль. В обидві пробірки капається йод. Гліцерин не дає реакції: розчин залишиться незабарвленим. Пробірка з крохмалем забарвиться у характерний синій колір.

Поведінка крохмалю в холодній воді

Основні речовини, що входять до складу крохмалю – полісахариди амілозу та амілопектин. Обидві речовини розчиняються у гарячій воді. Приготувати клейстер у холодній воді неможливо.

Плюси і мінуси

Широке поширення та тривалий досвід використання дозволяє виділити наступні плюси клейстеру:

  • Безпека. Головна перевага у дитячій творчості. Крохмаль відноситься до харчових добавок і нетоксичний при ковтанні, не склеює пальці, не дратує слизові оболонки.
  • Простота одержання. Приготувати клей можна за наявності всього двох компонентів: крохмалю та води. Процес не вимагає спеціальних знань та обладнання, займає лише кілька хвилин.
  • Універсальність. Незамінний у побуті для поклейки шпалер, у виробництві, творчості та хімічних дослідах. Полегшує роботу на городі, ремонт у будинку.
  • Доступність. Крохмаль дешевий, його можна купити практично в будь-якому господарському чи продуктовому магазині.

З мінусів можна виділити:

  • Слабку водостійкість. Без спеціальних присадок клей не підходить для широкого виробництва. Клейовий шов може розійтися в приміщенні з дуже високою вологістю, клейстер безкорисний для поклейки шпалер у туалеті та ванній кімнаті.
  • Невеликий термін придатності. Без холодильника розчин «живе» від кількох годин на добу. Максимальний термін зберігання – трохи більше 3 днів.

За свої переваги клейстер досі залишається одним із найпопулярніших органічних клеїв.

Проголосуйте, нам важлива Ваша думка!
[Усього: 0 Оцінка: 0]