випадкові відкриття в хімії
22.11.2022 Від Юлія

Випадкові відкриття в хімії

Випадкові відкриття  змінюють наше життя. Ви захоплюєтеся хімією і вже бачите себе видатним ученим, який постійно проводить сміливі досліди та пише про це у наукових журналах? Але іноді дивовижні відкриття відбуваються за випадкових збігів обставин. Так, автори мали деякі знання в галузі хімії, інакше не змогли б використати результати у своїх інтересах. Цьому передувала тривала та планомірна робота.
Зараз діти, які захоплюються наукою, зазвичай відвідують такий заклад, як школа хімії. Адже шкільних знань їм недостатньо. Сьогодні мова піде про деякі випадові відкриття в галузі хіміі.

Скло, яке не б’ється

Його винаходу ми завдячуємо французькому хіміку Едуарду Бенедиктусу. Під час своєї роботи 1903 року він проводив кілька дослідів. Їхньою головною складовою була нітроцелюлоза. Іноді під час проведення дослідів скляні ємності б’ються. Це сталося і з Бенедиктусом – він упустив колбу. Але напрочуд вона не розбилася. Природна цікавість змусила чоловіка знайти причину цього явища. Розгадка була на поверхні – раніше в ємності був розчин колодію, який залишився навіть після очищення. Ця речовина тонким шаром покрила внутрішні стінки судини, зробивши їх дуже міцними. Так було відкрито скло, що не б’ється.  орвпап орпп орпп

Мовеїн

випадкові відкриття
У спробі отримати ліки від малярії молодий учений Вільям Перкін використав звичайний гній. Він намагався виділити з нього хінін. Але потрібних результатів не досяг. Замість безбарвної кристалічної речовини виходив червоно-чорний порошок. Перкін хотів знову почати досліди, але перед цим треба було помити колбу. Для цього він використав спирт. При змішуванні з ним порошок набув насиченого пурпурового кольору. Молодій людині спала на думку ідея спробувати пофарбувати їм шовк. У той час знати, бажаючи показати свій високий статус, одягалася в пурпуровий одяг. Але виробництво такої тканини коштувало дуже дорого.
Перкін назвав нову речовину “мовеїн” від французького “malva”, залишив наукову діяльність і зайнявся бізнесом. Він став власником першої фабрики з виробництва штучних барвників. Серед його клієнтів були навіть королівські особи.

Вулканізована гума

Люди давно знали таку речовину, як натуральний каучук, але ніяк не могли знайти йому практичного застосування. При охолодженні він набував зовсім непотрібної твердості і легко кришився. При нагріванні ставав липким і тягучим, виділяючи неприємний запах. Хімік Чарльз Гудьїр випадково поєднав каучук із сіркою. Ці речовини потрапили на розпечену піч. Новий винахід не мав недоліків натурального каучуку. Воно тяглося, зберігало форму і деформувалося. Так з’явилася гума.

Тефлон

У 30-х роках минулого століття Рой Планкетт намагався зробити холодоагент із тарованого вуглеводню. Але під час дослідів суміш стала твердою та порошкоподібною. При взаємодії коїться з іншими предметами вона робила їх дуже слизькими. Планкет назвав нову речовину «політетрафторетилен», але вимовляти її було дуже складно. Тому його скоротили до “тефлону”. Їм стали покривати поверхні, щоби до них нічого не прилипало. Насамперед, це різний кухонний посуд та начиння. Далі було виявлено діелектричні властивості тефлону. Тому його почали застосовувати під час виробництва проводів для комп’ютерів.

Йод
випадкові відкриття

Відкриття належить хіміку та фармацевту Бернару Куртуа. Допомогу йому надавав звичайний кіт. Вчений одного разу обідав на робочому місці поруч із вже приготовленими реактивами – в одній пляшці був йодид натрію, а в іншій – концентрована сірчана кислота. А пухнастий улюбленець сидів у нього на плечі. Чогось злякавшись, кіт зістрибнув на підлогу, принагідно знісши всі ємності. Вміст пляшок змішався. Випари набули синьо-фіолетового відтінку, а потім осіли на поверхні, перетворившись на кристали. Цю речовину назвали йодом і виділили в окремий хімічний елемент.

Хлор

Наразі цю речовину застосовують для знезараження приміщень, води та різних поверхонь, але шведський аптекар Карл Шееле, який вперше його відкрив, про це ще не знав.
У 1774 році молодик експериментував з різними субстанціями. І цього використовував чорну магнезію та мурієву кислоту. Звичайне змішування не дало жодних результатів, тож вчений вирішив нагріти колбу. Мабуть, сподівався отримати золото чи інший корисний елемент.
Але з колби повалив газ жовто-зеленого кольору з неприємним запахом. Зацікавлений аптекар скуштував його на смак. І закінчився цей експеримент доволі трагічно. Після кількох днів страждань Карл помер. Але його відкриття не забули. У Першій Світовій війні хлор застосовували як зброю. Підступний газ убив сотні тисяч солдат.

Це не далеко не всі випадкові відкриття.  Список досить великий. Так поступово розвивалася наука хімія, надаючи людству нові речовини, які зараз успішно використовуються в житті.

Проголосуйте, нам важлива Ваша думка!
[Усього: 0 Оцінка: 0]