Профілактика куріння
Профілактика куріння у підлітків
Вживання тютюну – найважливіша проблема громадського здоров’я. Особливо небезпечні наслідки для здоров’я виникають, якщо куріння починається у дитячому чи підлітковому віці. За даними ВООЗ, ранній дебют та стаж куріння понад 20 років скорочує тривалість життя на 20–25 років порівняно з тими, хто ніколи не курив.
Шкідливість куріння для підлітка
При згорянні тютюну утворюється кілька тисяч токсичних газоподібних і твердих речовин, які діють на організм підлітка, що росте, набагато сильніше, ніж на дорослу людину.
Ранні прояви шкоди куріння для дитячого організму – це часті інфекційні захворювання, поява кашлю, анемії, руйнування зубів, грубий голос, порушення обміну речовин, швидка стомлюваність, послаблення пам’яті, погіршення успішності у школі, дратівливість, поганий сон.
Чим раніше підліток починає курити, тим швидше розвивається у нього нікотинова залежність. Цьому сприяють особливості, що супроводжують підліткове тютюнопаління:
Діти зазвичай курять потай, вони поспішають, боячись бути захопленими за цим заняттям батьками чи вчителями. Перерви між затяжками короткі, а при швидкому згорянні тютюну в дим потрапляє вдвічі більше нікотину, ніж при повільному.У дітей немає можливості купувати якісні сигарети з фільтром, а отже в їхній організм потрапляє набагато більше шкідливих речовин.
Нестача грошей призводить до того, що підліток економить сигарети, докурює їх до кінця, іноді палить навіть недопалки, тобто ту частину тютюнового виробу, де зосереджено максимальну кількість токсичних речовин.
Приховуючи від близьких згубну звичку, підліток перебуває у нервовому напрузі. Куріння перетворюється на хронічний стрес, який посилюється нестачею кисню, швидкою фізичною стомлюваністю підлітка-курця.
Негативна дія тютюну на органи дихання.
Токсини тютюнового диму в першу чергу діє на дихальні шляхи: носоглотку, горло, трахею, бронхи, легені.
Органи дихання молодих людей ще знаходяться на стадії формування, і куріння у цьому віці гальмує розвиток як найлегших, так і грудної клітки. Це завадить підліткам займатися легкою атлетикою, тенісом, плаванням та іншими активними видами спорту, де потрібний великий життєвий об’єм легень та вільне дихання.
Смоли, потрапляючи у легені, осідають на альвеолах до 1 кг на рік. Смола містить канцероген – бензпірен, під впливом якого курці хворіють на рак легенів у 10 разів частіше, ніж некурці.
Аміак у складі тютюнового диму стикаючись з вологою слизовою оболонкою верхніх дихальних шляхів, перетворюється на нашатирний спирт, який дратує стінки трахеї та бронхів, викликаючи підвищену секрецію слизу та запалення.Тому у курців рано розвивається та прогресує хронічний бронхіт з нав’язливим кашлем, бронхоектатична хвороба, емфізема легень, що призводить до дихальної недостатності.
Як куріння впливає на голос
Дим, поширюючись респіраторним трактом, пошкоджує розташовані в гортані голосові зв’язки. Слизова оболонка гортані набрякає, при невеликій напрузі (гучна мова) виникають крововиливи в товщі м’язів, що утворюють зв’язки. На самих зв’язках відкладаються токсичні компоненти диму, викликаючи розвиток ерозій, виразок та інших ушкоджень. Всі ці патологічні процеси призводять до того, що голос курця стає глухішим і хриплішим. При формуванні хронічного ларингіту голос може втратити колишній тембр і звучність.
Як куріння впливає на зростання
Скільки сантиметрів росту та кілограмів м’язової маси втрачає підліток, який починає курити, підрахувати важко. Але те, що вони відстають у фізичному розвитку від однолітків, що не палять, – це доведений факт.
До причин уповільненого зростання під час куріння у підлітків відносять:
- Гальмування продукції соматотропного гормону – гормону росту.
- Дефіцит продукції гормону тестостерону.
- Недостатнє надходження кисню до м’язових тканин (гіпоксія).
- Порушення всмоктування та засвоєння білків, вітамінів та мінералів, необхідних для нормального росту та розвитку кісткової та м’язової тканини.
Тестостерон, будучи природним анаболіком, стимулює будівництво нових тканин. При дефіциті тестостерону гальмується зростання та наростання м’язової тканини. При гіпоксії тканини зазнають кисневого голодування, що затримує всі обмінні процеси. Гіповітаміноз вітамінів А, В, С, Е уповільнює процеси асиміляції поживних речовин, що призводить до уповільнення зростання. При нестачі вітаміну Д фосфор і кальцій засвоюються повільніше, а кістковим клітинам (остеобластам) для синтезу бракує вихідного матеріалу.
Нервова система та органи зору, слуху
Продукти згоряння тютюну вражають нервові центри центральної та периферичної нервової системи. В результаті з’являються головний біль, запаморочення, зниження інтелектуальної діяльності мозку: погане засвоєння навчального матеріалу, розсіяність уваги, погіршення пам’яті.
При ушкодженні зорової зони кори мозку спочатку спостерігається швидка стомлюваність очей під час читання. Потім приєднуються миготіння мушок та двоїння в очах. Нікотин безпосередньо впливає на сітківку ока, викликаючи у її структурах зниження чутливості до світла. У юних курців першим зникає сприйнятливість до зеленого, потім червоного та синього кольорів.
Відмова від куріння у підлітковому віці – один із факторів профілактики глаукоми (підвищений внутрішньоочний тиск), що призводить до втрати зору.
Куріння пригнічує та пригнічують функції клітин слухової зони мозку. Це веде до спотворення слухового сприйняття та погіршення слуху.Серцево-судинна система
Нікотин активізує судинно-руховий центр, стимулює викид адреналіну, що викликає спазм і підвищення тонусу судин. Це додаткове навантаження на серцевий м’яз, оскільки просувати кров по звужених судинах набагато важче. Компенсаторне серце збільшується за рахунок наростання м’язових волокон, формується гіпертрофія міокарда. Збільшене навантаження веде до швидкого зносу серцевого м’яза, порушення системи провідності міокарда, артеріальної гіпертонії. Крім того, куріння сприяє порушенню функції ендотелію, що вистилає артерії зсередини, що сприяє ранньому розвитку атеросклерозу, а в подальшому його ускладнень: інфарктів міокарда, інсультів, ураження артерій нижніх кінцівок.
Шкіра
Нікотин та інші токсичні речовини тютюнового диму порушують харчування шкіри, руйнують колаген, дезорганізують роботу потових та сальних залоз. Шкіра стає млявою тьмяною зі схильністю до прищів та вугрів. Часто на обличчі з’являються пігментні плями та телеангіоектазії (судинні «зірочки»). У курців у 2 рази збільшується ризик захворіти на плоскоклітинний рак шкіри.
Органи шлунково-кишкового тракту
Під дією гарячого тютюнового диму слизова оболонка ротової порожнини піддається роздратування та запалення. Хімічні сполуки аміаку викликають активацію слинних залоз, що призводить до посиленого виділення слини.Частина слини проковтується, а разом з нею в шлунок потрапляють компоненти диму (анілін, сірководень, миш’як), які ушкоджують слизову оболонку органу і провокують розвиток виразок, гастритів та диспепсичних явищ у вигляді втрати апетиту, болю в животі, чергування проносів і запорів.
У процесі куріння в роті спостерігається перепад температур (приблизно 40 градусів) між гарячим сигаретним димом і атмосферним повітрям, що несприятливо відбивається на міцності зубної емалі. Мікротріщини, що утворилися, сприяють відкладенню в них тютюнових смол, що надає зубам жовтуватий відтінок.
Статева система
У дівчат порушується менструальний цикл, що надалі негативно відбивається на здатності до зачаття. За статистикою, якщо дівчина не кидає палити навіть при настанні вагітності, то у неї часто народжуються діти з вадами розвитку, а передчасні пологи спостерігаються у 6 разів частіше, ніж серед жінок, що не палять.
У юнаків токсичні продукти згоряння тютюну уповільнюють синтез тестостерону – основного чоловічого гормону, що відіграє ключову роль у настанні статевої зрілості. Пригнічення активності сперматозоїдів часто веде до чоловічої безплідності.
Наслідки куріння у ранньому віці
Більшість підлітків обізнані про шкоду куріння, але вплив однолітків, приклади батьків, що палять, і кумирів зводять нанівець усі заборони та побоювання. Крім того, важливу роль у поширенні куріння серед підлітків відіграє доступність придбання цигарок, незважаючи на закон про вікові обмеження на купівлю тютюнових виробів.
Підлітки через свою незрілість не можуть повною мірою оцінити всю тяжкість наслідків куріння. Адже сигарета – це отрута, що діє не відразу, а поступово. А перспектива захворіти через 10-15 років здається далекою та міфічною, тим паче молоді люди впевнені, що можуть кинути палити будь-якої миті.
Негативні наслідки куріння у підлітковому віці
Обмеження фізичних можливостей не найкраще позначається досягнення успіху у вибраній сфері: спорт, військова кар’єра, заняття балетом, вокалом тощо.
Формування стійкої нікотинової залежності – неможливість позбутися куріння самостійно без медикаментозної підтримки.
Непривабливий зовнішній вигляд: жовта шкіра, вугрі, зіпсовані зуби, неприємний специфічний запах з рота.
Куріння сприймається суспільством як шкідлива звичка, яка пов’язана з можливим ризиком для здоров’я в далекому майбутньому, але в цей період не завдає курцеві особливої шкоди. Це хибна думка. У нормативних документах ВООЗ дано визначення тютюнопаління як хронічної рецидивної хвороби із формуванням залежності.
Головну роль у формуванні у підлітка стійкої мотивації уникати куріння та інших шкідливих звичок грають батьки. Саме в сім’ї закладаються в процесі виховання основи моралі та поведінки у суспільстві, прихильність до здорового способу життя для збереження здоров’я.
Заради здоров’я вашої дитині проводиться профілактика куріння: різні бесіди на цю тему, показ малюнків на дану тематику, перегляд роликів тощо
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх дітей!