Обдарована дитина. Поради вчителю
Обдарована дитина. Поради вчителю. Про роботу з обдарованими дітьми
Кожна дитина – це дар. Кожна дитина – це індивідуальність. Одна дитина може бути дуже творчою, інша – великим художником, а третя – генієм у галузі природничих наук чи математики.
Термін «Обдарований» використовується щодо дітей, студентів чи молоді, коли ми говоримо про високі здібності до досягнень у таких галузях, як інтелектуальні, творчі, артистичні чи лідерські здібності, або у певних академічних галузях.
Дитина, яка значно процвітає в одній або кількох таких областях порівняно з іншими людьми її віку, вважається «обдарованою». Ці діти розвиваються асинхронно, їх розум розвивається раніше, ніж їхнє фізичне зростання, а також раніше, ніж у середніх дітей в уяві, емоціях, читанні та розмові.
Як визначити обдаровану дитину?
Обдаровані діти зазвичай мають такі характеристики:
1. Обдаровані діти не люблять рутинні справи. Вони завжди шукають щось нове, щоб порушити монотонну рутину.
2. Великий словниковий запас. Обдарована дитина має високу словникову здатність, що передбачає глибші знання.
3. Визначна пам’ять. Ці обдаровані люди мають екстраординарні здібності до пам’яті, які можуть виявлятися у формі тривалої пам’яті, гарного запам’ятовування звуків, зображень, подій тощо, які сталися багато років тому.
4. Обдарована дитина має багату уяву і більш емоційно чутлива до навколишнього світу.
5. Обдарована дитина дуже цікава і не по роках розвинена, ніж інші діти того ж віку.
6.Обдаровані діти – перфекціоністи, тому важливо пояснити їм, що робити помилки – це частина навчання.
7. Ці діти можуть годинами займатися тим, що їм цікаво.
8. Обдаровані люди мають відмінну спостережливість.
9. Обдарованим дітям подобається вчитися самостійно, і їм потрібно менше інструкцій у процесі навчання. Вони намагаються знайти унікальні способи вирішення проблем.
10. Обдаровані діти мають чудові здібності до мислення і міркування.
Часто обдаровану дитину називають генієм, старанною, розумною і т. д. Дитині важко відрізнятися від інших, і вона стикається з безліччю проблем. Ці діти свідомо роблять помилки, намагаючись уникнути того, щоб їх помітили і не обзивали.
Таким дітям важче, коли їхня обдарованість ігнорується або відкидається. Деякі вчителі та батьки вважають, що такі діти настільки талановиті, що вони мають робити щось самостійно, а також адаптуватись до рівня інших дітей їхнього віку.
Батьки, вчителі та друзі обдарованих дітей несуть відповідальність за те, щоб допомогти цим дітям вести щасливе життя в емоційному, академічному та соціальному плані, визнаючи та приймаючи їх.
Якщо у дітей будуть правильні можливості для розвитку свого дивовижного потенціалу у безпечному та сприятливому середовищі, тільки тоді вони зможуть розвинути свої здібності на вищому рівні.
Які їхні потреби та як батьки можуть їм допомогти?
Батьки відіграють найважливішу роль розвитку дитини. Батьки – перші вчителі у житті дитини.Кожен батько несе відповідальність за створення сприятливого та чуйного середовища для розвитку своєї дитини відповідно до її унікальних потреб та сфер інтересів.
Як і всі інші діти, освіта обдарованої дитини починається у ранньому дитинстві. Щоб допомогти обдарованим дітям рости інтелектуально, батьки повинні хвалити зусилля, що докладаються ними, для досягнення чогось, а не властиві їм здібності, тим самим підтримуючи дитину в розвитку «установки на зріст».
Батьки повинні заохочувати своїх дітей йти на інтелектуальний ризик, позитивно сприймати невдачі та навчати їх вчитися на своїх помилках.
З боку вчительства також має проводитися велика всебічна робота. Необхідно скласти програму підготовки:
- Скласти план.
- Скласти точний графік роботи.
- Скласти системний безперервний розклад.
- Давати індивідуальні завдання, формувати навички самостійності (відвідувати бібліотеки, користуватись Інтернетом)
- Створювати умови для збільшення роботи з навчання
- Давати можливість брати участь у різних олімпіадах
- Організовувати заходи заохочення.