Геологічні ери. Географія 6клас
Геологічні ери. Для вивчення історії формування життя Землі знадобиться геохронологічна шкала. Тимчасові відрізки шкали згруповані у геологічні епохи. Стаття допоможе зрозуміти їхню тривалість, що відбувалося протягом кожної з них.
Ери Землі
Історія планети міститься в 2 еони – докембрій і фанерозою, які діляться на ери. Ери Землі поділяються на періоди геологічної історії.
Докембрій почався з моменту утворення Землі 4,6 млрд років тому і тривав понад 4 млрд років. Виділяється 3 епохи: катархей, архей, протерозою. У архейську епоху у первинному океані виникли перші примітивні життєві форми. Це були одноклітинні організми, сьогодні їх називають бактеріями. Багатоклітинні (червоні водорості та тваринні вендобіонти) утворилися в протерозої (2,5 млрд-540 млн років тому).
У цю епоху атмосфера планети поступово насичувалась киснем.
Мал. 1. Вендобіонти.
Існує трохи відбитків докембрійських організмів в осадових породах, оскільки вони мали малий розмір і м’яке тіло – вони не мали скелетів.
Близько 540 млн. років тому сталася подія, що змінила подальший перебіг розвитку життя. З’явилися численні організми, які мають твердий скелет. Це могла бути раковина чи екзоскелет, який був хітиновий панцир чи вапняні пластини, голки, що покривають тіло. Процес назвали скелетною революцією, з цього моменту починається новий еон фанерозою та нова палеозойська ера.
Наступна мезозойська ера почалася 252 млн. років тому і тривала 186 млн. років. Початок останньої кайнозойської ери датують 66 млн. років тому. Це найкоротша ера, яка триває до сьогодні.
Палеозой
Перелічимо періоди палеозойської ери, розташувавши в хронологічному порядку від давніх до молодших.
Кембрій – скелетна революція.
Ордовик – хижі ракоскорпіони (розміром до 2,5 м) та перші рослини в океані.
Мал. 2. Ракоскорпіон.
Силур – поява в океані риб, на сушу виходять скорпіони. На межі ордовика та силуру вимерло близько 50% пологів тварин. Вважається, що причиною було тривале похолодання до заледеніння.
Девон – рослини на суші – папороті, хвощі, жаби та саламандри мешкають на суші та у воді.
Кам’яновугільний – на суші дерева, рептилії у воді та на суші.
Перм – катастрофічне вимирання 95% видів організмів.
Мезозой
Складається з трьох періодів: тріас, юра, крейда. Основні представники – динозаври, що переживають розквіт, потім наприкінці ери вимирання. Крім динозаврів на планеті існують перші птахи та ссавці. Простежимо ссавців у розвитку – у тріасі це яйцекладні, у юре сумчасті, у крейді – аналогічні сучасним.
Мал. 3. Качконіс.
В Австралії мешкають 2 представники яйцекладних ссавців – єхідна і качконіс, їх яйця схожі на зміїні, молочне вигодовування триває 4-6 місяців; копалини качконоси схожі на сучасних, тільки дрібніші.
Кайнозой
Епоха включає періоди палеоген, неоген, четвертинний. У палеогені ссавці набули сучасного вигляду, серед них – людиноподібні мавпи. У неогенових породах знайдено фрагменти кістяків перших людей. У четвертинному періоді відбулося останнє заледеніння, вимирання ссавців, особливо великих, і з’явилася сучасна людина.
У четвертинному періоді виділяється особлива епоха антропоцену, яка починається з 50-х років ХХ століття. Це час інтенсивної діяльності людини у географічному середовищі.
Ми дізналися які геологічні ери існували, познайомилися з геохронологічною шкалою, довідалися, як вона влаштована. Короткі коментарі до періодів розповіли про еволюцію життя на планеті. Виявилося, що представники стародавніх тварин мешкають в Австралії. Період активної людської діяльності виділено у вигляді окремої антропоценової доби.