Досліди з содою та оцтом
Досліди з содою та оцтом – один з найпоширеніших видів дослідів. Цікаві уроки хімії для дітей можна проводити за допомогою цих двох елементів: можна надути повітряну кулю без будь-яких зусиль, виростити кристал, і навіть зробити вулкан, що вивергає лаву.
Діючий вулкан
Яка дитина не захопиться виверженням саморобного вулкану? Насправді збудувати такий вулкан досить просто. Для досліду знадобиться таця, пластикова пляшка та пластилін, або підфарбоване солоне тісто. Пляшку знизу можна обрізати, щоб вулкан не вийшов занадто високим, а денце закріпити тим же пластиліном або солоним тістом. Пляшка встановлюється на тацю вертикально, після чого його необхідно обліпити пластиліном або тістом так, щоб вийшов вулкан.
Після того, як зовні вулкан підготовлений, потрібно насипати через шийку соду, барвник і додати пару ложок миючого засобу для посуду (найпростіше буде зробити це за допомогою лійки). Для активації вулкана потрібно налити соду в пляшку. При взаємодії соди, миючого засобу та оцту починає активно виділятися піна, а барвник пофарбує її в червоний колір (або будь-який інший, який був доданий до пляшки).
Вирощування кристалу
Дослід з вирощування кристала проходитиме у кілька днів, адже кристалу для утворення на поверхні потрібно чимало часу. Для приготування кристалу достатньо взяти банку з гарячою водою і додати соду. Точну кількість соди розрахувати важко, адже обсяг банок буває різним. Соду потрібно додавати поступово, розмішуючи, доки вона не перестане розчинятися.
Кристал утворюватиметься на будь-якому предметі, опущеному у воду, наповнену содою. Найпростішим варіантом буде взяти нитку або дріт та прив’язати її до олівця. Олівець встановлюється на банку те щоб прив’язаний предмет був занурений у воду. У міру остигання та випаровування води сода осідатиме на опущеному предметі і тим самим утворюватиме кристал. Чим довше предмет перебуватиме у воді, тим більше зросте кристал.
Як надути кульку за допомогою соди та оцту
Багато дітей можуть сприймати такий дослід як фокус, адже кулька надуватиметься без допомоги насоса або рота. Для проведення такого досвіду потрібні пляшка, сода, оцет та повітряна кулька.
У пляшку необхідно налити оцет у співвідношенні 1 до 3 цього буде цілком достатньо. Після цього в кульку необхідно насипати невелику кількість соди, найзручніше це буде зробити через лійку.
Далі необхідно щільно надіти кульку на шийку пляшки і почати поступово висипати соду з кульки в пляшку з оцтом. При взаємодії елементів у такому співвідношенні почне активно виділятись вуглекислий газ. Газ починає заповнювати повітряну кулю, тим самим її надуваючи.
Єдиний мінус такого способу полягає в тому, що газ, що виділяється набагато важче звичайного повітря, і він буде падати на підлогу швидше звичайного, надутого простим повітрям.
Як за допомогою соди та оцту зробити напій газованим
Такий дослід, як і попередні, заснований на взаємодії соди та оцту. Для досліду знадобиться склянка з рідиною, яка після експерименту стане газованою, сода з оцтом, пляшка з кришкою та трубочки від соку.
Для початку необхідно прорізати у кришці від пляшки дірочку таким чином, щоб туди щільно помістилася трубочка, закріпити. Другий кінець трубочки опускається у напій. Після цього в пляшку наливається оцет і кладеться сода. Як тільки сода потрапила в оцет, необхідно максимально швидко закрутити кришку, щоб газ не встиг вийти. Як результат газ, що виділяється при взаємодії елементів, проходитиме трубочкою в склянку і заповнюватиме газом напій.
Існує безліч дослідів з цими та іншими речовинами. Важливо, проводячи досліди з содою та оцтом, пам’ятати про правила безпеки та про те, що досліди мають приносити лише позитивні емоції.