Будова землі. Географія
Будова землі завжди цікавила вчених всіх часів. У давнину Землю представляли як диск. 330 року до н. е. Аристотель вперше обґрунтував кулястість планети. З розвитком сучасних методів дослідження людство зробило багато спроб, щоб дізнатися, з чого складається планета Земля. Відомості про це пропонує стаття.
Будова Землі
Наша планета є поєднанням кількох сфер з різними властивостями.
Докази про будову планети будуються на результатах геофізичних досліджень та дослідів у спеціальних установках, що створюють високий тиск та температуру. Отримати реальні зразки глибинного матеріалу поки що неможливо.
Передбачається, що в центральній частині планети знаходиться ядро, що складається з внутрішньої твердої частини та зовнішнього рідкого шару. Дослідження показали, що це найщільніша частина планети. Точних відомостей про склад ядра немає, найімовірніші елементи – залізо, нікель, кремній з величезним переважанням заліза. Глибина зовнішнього кордону близько 2890 км.
Наступний шар – мантія, яка поділяється на нижню та верхню. Глибина її зовнішнього кордону від 30 до 70 км. Мантійна речовина має високу температуру та в’язкість. У складі переважають породи з високим вмістом оксидів кремнію та магнію, присутні оксиди заліза, алюмінію, кальцію. Геологи вважають, що деякі мінерали та гірські породи піднімаються до денної поверхні з мантії у вулканічних та сейсмічних областях. Зовнішній шар мантії астеносфера має пластичність, що забезпечує рухливість континентів та їх стійкість.
Зовнішній шар – літосфера.
Наприкінці XVII століття з’явилася гіпотеза про порожню Землю. Описувалися цивілізації, що живуть усередині земної кулі.
Літосфера
Літосфера чи земна кора – це тверда оболонка, що з різних гірських порід. У її товщі перебувають родовища з корисними копалинами, тому вивчення гірських порід і закономірностей їх розміщення Землі ведеться постійно.
Зовнішній шар земної кори називається ґрунтом. Склад грунту залежить від кліматичних особливостей розташування регіону.
Надглибоке буріння
У ХХ столітті було зроблено спробу отримати зразки глибинних гірських порід. У, ФРН, СРСР, Австрії, Швеції проводилося надглибоке буріння. Максимальної глибини 12262 м досягла одна з 14 радянських свердловин, побудована на Кольському півострові. Були отримані нові дані про склад порід та будову земної кори в межах півострова. Підтвердилися не всі припущення геологів, але події 1990-х років перервали буріння та вивчення матеріалів. 1995 року роботи зупинено, свердловину законсервовано.
Що ми дізналися?
Ми дізналися, з чого складається Земля, як про це вчені дізналися. Внутрішні земні шари відрізняються властивостями та складом. Для вивчення глибинних порід проводилося спеціальне буріння, але глибше 12 262 м проникнути не вдалося. Всі дослідження підтверджують, що всередині планети немає порожнини, де мешкають невідомі народи.