Будова вулкана. Географія. 6клас
Будова вулкана. У 6 класі учні вивчають велику тему «Літосфера», до якої входять відомості про найнебезпечніші явища, пов’язані з рухом речовини у глибинах земної кулі. Одне з таких явищ – вулканізм. Згадаймо будову вулкана, повторимо відомі дані і дізнаємося щось нове.
Як влаштований вулкан?
Подивимося схему конусоподібного вулкана.
Мал. 1. Будова вулкана
Перерахуємо частини вулкана і одразу дамо їх опис.
На вершині розташований кратер – поглиблення, яке є “воротами” для виходу магми на денну поверхню. Резервуар, у якому відбувається накопичення магми, перебуває під вулканом і називається магматичним осередком.
Між вогнищем та кратером існує канал, тобто жерло. Часто жерло має складну форму, схожу на крону дерева. У місцях, де бічні жерла виходять поверхню, утворюються бічні кратери.
Магма – це перегріта речовина мантії, перетворена на напіврідкий стан. Як тільки магма виливається на денну поверхню, з неї виділяються різні гази, магма перетворюється на лаву.
Види вивержень
Залежно від складу магми лава може бути рідкою, що вільно стікає по схилах вулкана. І тут формується плоский чи щитовий вулкан незначної висоти. Лава розливається місцевістю, покриває посіви, ліси, житлові селища, випаровує водойми, стікає з берегових урвищ у океан. Лавові поля займають велику площу, де довгий час нічого не росте.
Якщо лава в’язка, вона не розтікається далеко і збільшує вулканічний конус.
Найвищий вулкан Євразії Ключевська сопка, розташований на Камчатці, вивергається із частотою від 1 року до 5 років. Його висота змінюється від 4750 м до 4850 м, оскільки його вершина або вибухає, перетворюючись на уламки, або нарощується лавою.
На фотографії видно, що над вулканом здіймається гігантський стовп диму. Це не дим, це дрібні «бризки» гірських порід, що застигли на повітрі – вулканічний попіл. Великі уламки називають вулканічними бомбами.
Особливості вивержень
Одним із найнебезпечніших проявів вулканізму є розпечені лавини, де поєднуються попіл і перегріті гази. Температура потоку досягає 500-800 ° С при швидкості до 700 км / год.
У потужних стовпах попелу часто спостерігаються блискавки. Таке явище називають брудною грозою. Що дрібніші частинки попелу, то більше утворюється блискавок.