Базальтове волокно
Базальтове волокно виготовляється з відповідної сировини – базальтового щебеню. Це дроблена вулканічна порода, сплав кремнеземів та оксидів переважно кольорових металів із незначною часткою лугів. Питома вага кремнеземів становить приблизно 50%, лугів – до 10%, а оксидів – до 40%. У різних умовах це співвідношення може трохи змінюватися.
Одержання базальтового волокна
Технологія виготовлення базальтового волокна стала доступною для масового виробництва в останньому десятилітті двадцятого століття. Розробка середини століття тривалий час була прерогативою військових. Сам по собі базальт з давніх-давен використовували в будівництві – з блоків будували будинки, мостили дороги. Щебінь і зараз незамінний при укладанні дорожнього полотна.
Базальтове волокно отримують у процесі досить простого циклу:
- Дроблений дрібнофракційний щебінь піддають ретельному промиванню та сушінню.
- Підготовлену сировину плавлять при високих температурах з додаванням компонентів, що зв’язують.
- З розплавлених мас формують базальтове волокно.
- Після отримання готового волокна, яке може бути двох видів – безперервне та дискретне, його пресують або плетуть у кінцевий продукт. Сфери застосування можуть бути найрізноманітнішими.
Використання базальтового волокна
Тканина з базальтового волокна різної товщини, щільності та навіть малюнка застосовується:
- як фільтри на промислових об’єктах;
- як захисний покривний матеріал від вогню: для його гасіння, локалізації, забезпечення додаткової вогнестійкості покрівельних матеріалів виробництва вогнестійких уніформ;
- тканину добре захищає від електромагнітного випромінювання.Базальтова арматурна сітка використовується для посилення дорожнього асфальту, бетонних конструкцій, армування композитів.
Базальтові мати використовують для промислової та побутової теплоізоляції, крім того, супутнім ефектом буде поглинання шуму. У промисловості вони незамінні на бурових вежах, турбінах, печах, рефрижераторах. Забезпечують захист металоконструкцій від дії відкритого вогню та високих температур. У побуті вони стали екологічною заміною азбесту, якіснішою заміною скловолокна. Крім іншого, використовуються у вихлопних системах.
Менш поширені бетонні чи полімерні плити з базальтовими волокнами. Вони використовуються для будівельних робіт: зведення з них конструкцій гарантує додаткову міцність та стійкість.
- Універсальність застосування базальтового волокна обумовлена багатьма факторами:
- базальтове волокно витримує промислові температури та його перепади, воно починає плавитися за нормальної температури понад 1400 0С;
- має відмінні теплоізоляційні властивості, показник теплопровідності нижче, ніж у скловолокна;
- вологопоглинання практично відсутнє, цей матеріал вважається гідрофобним. Крім того, водяна пара має безперешкодну циркуляцію;
- Екологічна чистота: натуральна сировина забезпечує хімічну нейтральність базальтового волокна.
Базальтове волокно перевершує за своїми характеристиками скловолокно. Саме тому його повсюдно використовують насамперед у промисловості.