Куріння – небезпечна пастка. Вихона година
Куріння – небезпечна пастка
Актуальність теми: вживання тютюну – один із найпоширеніших у світі факторів, що згубно впливають на здоров’я людини. Тютюн – єдиний вид споживчої продукції, який знищує половину своїх постійних споживачів, будучи однією з основних причин стрімкого поширення серцево-судинних та онкологічних захворювань, а також передчасної смерті.
Проблема шкідливих звичок дуже актуальна в наш час. Головна зброя у боротьбі з ними – інформація. Необхідно, щоб кожен знав про шкоду тютюну для людини.
Цільова аудиторія: учні середньої та старшої ланки освітнього закладу.
Мета: сформувати негативне ставлення підлітків до куріння та знизити ризик залучення до цієї шкідливої звички.
Завдання:
– формування знань про шкідливі наслідки вживання тютюну;
– виховання відповідальності за свою поведінку у боротьбі зі шкідливими звичками,
– формування активної життєвої позиції, нетерпимості куріння;
– Розвиток сталої мотивації до здорового способу життя;
– сприяння розвитку пізнавальних та творчих здібностей,
– розвиток емоційної сфери учнів через емоційні переживання.
Запланований результат виховного заходу:
-побудити школярів відмовитися від куріння;
-виховати повагу до себе, почуття власної гідності, впевненість у тому, що здоровий спосіб життя робить людину вільною та незалежною, дає їй сили робити усвідомлений вибір.
Педагогіка співробітництва.
Захід націлений на розвиток особистості дитини, її внутрішнього світу. Воно захоплює вихованця, спрямовує та дає свободу вибору. Воно створює ситуацію успіху та доброзичливості.
Для заходу було підготовлено наочність (презентація, костюми та декорації для театралізованих епізодів).
Цей захід пройшов як загальношкільний серед 5-11 класів, що навчаються. Час проведення заходу – 40 хвилин.
Для підготовки заходу та досягнення запланованих результатів учителем було отримано необхідні знання, використано відповідні поставленим цілям та завданням педагогічні технології, методи, прийоми. Для заходу був використаний хол школи, заздалегідь оформлений наочністю у вигляді серії плакатів, виконаних учнями школи та присвячений боротьба з курінням. Також були використані переносні прикраси для сценки «Колобок на новий лад».
Відео та музичне оснащення:
комп’ютер, акустична система; комп’ютерна презентація; аудіозапис «Сільський ранок».
Адресується вчителям загальноосвітніх шкіл та педагогам додаткової освіти для організації та проведення виховних заходів.
Опис підготовки виховного заходу
Для проведення виховного заходу було організовано конкурс плакатів на тему «Небезпечна пастка» (що навчаються 5-7 класів), соціологічне відеоопитування на тему «Чому люди курять?» (які навчаються 8-11 класів). Учасники заходу розподілили ролі у театралізованих епізодах. Як ведучі виступали учні, не задіяні в театралізації. Таким чином, усі учні класу взяли участь в організації та проведенні заходу.
Сценарій позакласного заходу «Куріння – небезпечна пастка»
Людина сама собі найлютіший ворог.
Цицерон
Ведучий. Як ви вважаєте, про що говорить ця цитата давньоримського філософа? І що великий німецький поет І.В.Гете назвав «забавою для дурнів»?
Ось про одне із лих, які людина може собі завдати, ми й поговоримо сьогодні.
Тема нашого заходу “Куріння – підступна пастка”.
Ми поговоримо про історію появи тютюну, причини куріння та його наслідки.
Ведучий. Проблема куріння сьогодні стоїть дуже гостро не тільки в Україні, а й у всьому світі. Європа та Америка відмовляються від цигарок. Норвегія твердо вирішила стати нацією, що не курить. На заході молодь займається спортом, веде здоровий спосіб життя. У багатьох країнах ухвалено закони, які забороняють підліткам палити. День 31 травня оголошено як Всесвітній день без тютюну, а 16 листопада – Всесвітній день боротьби з курінням. МОЗ попереджає, що куріння є небезпечним для здоров’я, але, незважаючи на це, за підрахунками вчених, у світі курить 1/3 населення планети або кожна третя людина.
Ведучий. Що ж таке тютюн, звідки він з’явився у Європі? З чого складається цигарка? Що змушує людину постійно купувати цигарки, витрачаючи багато гргошей. Сьогодні ми відповімо на ці запитання.
У світі існує кілька історій появи тютюну та цигарок.
Історія перша каже.
Ведучий. 12 жовтня 1492 Х. Колумбом була відкрита невідома досі земля, якою він дав назву Сан-Сальвадор. Серед подарунків місцеві жителі піднесли Колумбу сушене листя рослини «петум». Вони курили це підсушене на сонці листя, згорнуте в трубочки. Тоді, у 1492 році, Христофор Колумб зробив перший запис у своєму щоденнику про «тліючі голови» і про те, що не в змозі зрозуміти, яку користь вони приносять людині. Колумб бачив їх у кубинських селищах. Його здивувала дивна поведінка аборигенів. Вони згортали в трубки велике жовто-зелене листя, якогось рослини, один кінець трубки підпалювали, а інший клали в рот. «Пити дим аборигенам подобалося. Трубки індіанці називали, «табако» чи «сигаро». Багато матросів і сам адмірал втягнулися до цього заняття.
Ведучий. Після відкриття Америки тютюн уже вирощували у Бельгії, Іспанії, Італії, Швейцарії та Англії. Завдяки розширенню торгових зв’язків, тютюн проник у Сибір та інші регіони Азії. Швидкому поширенню тютюну сприяла, звичайно, дивовижна його властивість — звична тяга до куріння, з якою було дуже важко впоратися з людиною. Тепер ми знаємо про наркотичні якості нікотину, але ті далекі часи тютюну приписували незвичайні дії. Наприклад, вважалося, що тютюн цілющий, його дим відлякує хвороби, злих духів тощо. Тютюн вважали стимулюючим та заспокійливим засобом. Тютюнове листя використовувалося як лікувальна речовина. Як же вони помилялися!!
Ведучий. Історія друга говорить:
До Київської Русі «тліючі голови» завезли англійські купці в 1585 році. Наші предки побачили в них підступи злих сил. Тих, хто подружився з синім димом, карали: перший раз – 60 палиць по стопах, другий раз – відрізали ніс чи вухо. Жорстоко, але на благо. Так само в 1585 в Англії за указом Єлизавети I курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї. Проте Волтер Ролі, лідер двору королеви Єлизавети, популяризував куріння тютюну. Римські папи навіть пропонували відлучати від церкви курців та нюхають тютюн. У настанову нащадкам п’ятеро ченців, викритих у курінні, були замуровані в монастирській стіні.
Ведучий. З 1649 року було «наказано всіх, у кого знайдено богомерзке зілля, катувати і бити на цапі батогом, поки не зізнається, звідки зілля отримане». Куріння було оголошене шкідливим, неблагочестивим і непридатним для цивілізованої людини заняттям.
Ведучий. А ось що говорить третя історія:
Коли тютюн переступив Піренеї, і потрапив до Франції, французький посол Жан Ніко подарував листя та насіння тютюну королеві Франції Катерині Медічі. Причому тютюн характеризувався як «засіб для надання бадьорості», гарного настрою і навіть …вважався ліками від зубного та головного болю.
Ведучий. Вважалося, що тютюн цілющий, його дим відлякує хвороби, злих духів, стимулює та заспокоює. Тютюнове листя використовувалося як лікувальна речовина (у вигляді настоянок, крапель, пігулок, екстрактів), вони часто викликали важкі отруєння, які нерідко закінчувалися смертю. Це змусило уряд вести боротьбу з курінням.
Сценка «Продавець тютюну»
(Ролі: Учень, Продавець, Хлопець)
Учень: Продавець тютюну розхвалює свій товар на ярмарку.
Продавець: «Купуйте тютюн, чудовий тютюн! Мій тютюн не простий, а із секретом. Від мого тютюну старим не будеш, собака не вкусить, злодій будинок не залізе».
Учень: Один хлопець купив трохи тютюну та почав розпитувати продавця.
Хлопець: А чому старим не буду?
Продавець: Бо до старості не доживеш.
Хлопець: А чому собака не вкусить?
Продавець: Так з палицею ходитимеш.
Хлопець: А чому злодій у хату не залізе?
Продавець: Тому що всю ніч кашлятимеш.
Ведучий. Починаючи курити, люди не завжди замислюються, до чого може призвести ця шкідлива звичка? А яку шкоду завдає організму куріння?
Куріння, як одна із шкідливих звичок, давно поширилася і вкорінилася у багатьох народів, ставши воістину епідемічним захворюванням сучасного суспільства. У момент затягування температура на кінчику сигарети досягає 600 градусів. Під дією високої температури з тютюну та цигаркового паперу утворюються отруйні різні речовини: нікотин, чадний газ, аміак, синильна кислота та інші.
Ведучий. Газоподібні та тверді речовини, що містяться в тютюновому димі, подразнюють слизову оболонку гортані, тріхеї, бронхів та легеневих бульбашок. При систематичному курінні слизова оболонка запалюється, розвиваються хронічні захворювання дихальних шляхів. Під дією отрут тютюнового диму гинуть клітини епітелію, якими покрита слизова оболонка трахеї. Вирізняється слиз, тим самим організм захищає себе. Тому у людей, що довго курять, майже постійно тримається кашель, що супроводжується рясним відділенням мокротиння.
Ведучий. Не менш страждає і серце: нікотин, всмоктуючи кров, викликає звуження кровоносних судин. Це веде до того, що серце курців працює із підвищеним навантаженням. Навіть при невеликому навантаженні частота пульсу у курців досягає 140-150 ударів на хвилину. У некурців 86-100 ударів. Найбільше страждає нервова система. Порушується харчування головного мозку за рахунок того, що до нього надходить кров, збіднена киснем. Погіршується пам’ять, з’являються часті головні болі.
Ведучий. Страждають і органи травлення. Нудота, іноді блювання, біль у шлунку та кишечнику. Встановлено, що серед хворих на виразкову хворобу курці становлять-98 %. У матерів, що палять, діти відстають у фізичному, нервовому та психічному розвитку, у них знижений апетит, вони неспокійно і погано сплять.
В даний час також встановлений зв’язок між курінням та злоякісними утвореннями нижніх відділів. Нині також встановлено зв’язок між курінням і злоякісними утвореннями нижніх відділів сечових шляхів, підшлункової залози. Куріння – важлива причина, виникнення раку порожнини рота, верхньої та нижньої частини глотки, гортані та стравоходу. Причому у поєднанні з прийомом великих кількостей алкоголю ризик розвитку цих захворювань значно зростає.
Ведучий. Курять майже 70% чоловіків та понад 30% жінок.
Відмовся, хоч на добу від диму,
Без затягувань спробуй пожити!
Ось побачиш, світ стане дивовижним,
І ти життям почнеш дорожити.
Ведучий. Людина – якщо вона Людина з великої літери – повинна вміти протистояти поганим якостям, думкам, вчинкам та справам
Ведучий. Звичка – це теж зараза, звичка – це теж хвороба. Вона болить і загоїться не відразу, з нею дуже важко жити, повір! Вона росте мікробом у тілі, вона, як рана, у тебе всередині. Її не видно, але насправді вона спікає і горить. Нею заразитися нічого не варто, але винен ти лише у цьому сам. Вона попросить, а потім змусить, накази віддаючи щогодини. Все починається з однієї затяжки, а далі, ставши її рабом, порятунок бачиш у ньому від життя тяжкого, але палиш себе ти попелястим вогнем!
Казка «Колобок на новий лад»
(Ролі: Бабця, Дід, Колобок, Заєць, Вовк, Лисиця, Ведмідь, Сигарета)
Бабця:
Спить село, тиша!
Встала я одна лише.
Нема вдома Колобка,
Розбуджу свого дідка.
Діду, а діду, вставай швидше.
Чуєш хтось біля дверей.
Кашляє, аж будинок тремтить,
Може, хтось за Колобком біжить?
Дід:
Колобок, мабудь, знову
На всю ніч пішов гуляти.
Накурився цигарок,
От і кашляє, як дід.
Слухай, бабко, постривай,
Ти мені краще поможи.
Відчиняй ширше двері
І давай мій ремінь.
Бабця:
Що ж робити,
Як нам бути?
Як його нам провчити,
Щоб кинув він курити?
Колобок:
Не хочу, щоб мене били,
А хочу, щоби любили.
Треба щось робити терміново,
Тікати мені треба стопудово.
Заєць:
Колобок, колобок!
Не рум’яний бік.
Сірим став і схуд.
Що з тобою? Ти захворів?
Колобок:
Веселіш, щоб стало жити,
Навчився я курити.
Бабця почала вчити,
Що курити – собі шкодити.
Ось від них я втік,
І, як бачиш, не пропав.
І ти, заєць, не вчи,
Краще сядь та покури.
Заєць:
Що ти, що ти, колобок,
Цигарковий дим, як смог.
Атмосферу отруює,
Організм весь вражає.
Колбочок, не дури,
Цигарки не кури!
Колобок:
Трусиш ти, косий, а дарма,
Взяв би я тебе у друзі!
Вовк:
Колобок, колобок!
Не рум’яний бік.
Сірим став і схуд.
Що з тобою? Ти захворів?
Колобок:
Веселіш, щоб стало жити,
Навчився я курити.
Бабця почала вчити,
Що курити – собі шкодити.
Ось від них я втік,
І, як бачиш, не пропав.
І ти, Вовчику, не вчи,
Краще сядь та покури
Вовк:
Що ти, що ти? Колобок!
Не збагну ніяк я до пуття.
Що за користь від куріння?
Від нього ж тяжке життя.
Кашель від нього, бронхіт.
Голова кружля, болить.
А яке від диму повітря?
Кинь курити поки що не пізно.
Колобок:
Трусиш, Сірий, ти, а дарма,
Взяв би я тебе у друзі.
Ведмідь:
Колобок, колобок!
Не рум’яний бік.
Сірим став і схуд.
Що з тобою? Ти захворів?
Колобок:
Веселіш, щоб стало жити,
Навчився я курити.
Бабця почала вчити,
Що курити – собі шкодити.
Ось від них я втік,
І, як бачиш, не пропав.
І ти, Мишко, не вчи,
Краще сядь та покури
Ведмідь:
Що ти, що ти, колобок,
Краще вигадати не зміг?
Цигарки – це отрута!
А ти, дурний, їм такий радий.
І МОЗ попереджає,
Що куріння скорочує,
Життя тому, хто палить сам,
Його близьким та друзям.
Колобок:
Трусиш, Мишко, ти, а дарма.
Взяв би я тебе у друзі
Лисиця:
Колобок, колобок!
Не рум’яний бік.
Сірим став і схуд.
Що з тобою? Ти захворів?
Колобок:
Веселіш, щоб стало жити,
Навчився я курити.
Бабця почала вчити,
Що курити – собі шкодити.
Ось від них я втік,
І, як бачиш, не пропав.
Лизавета, не вчи,
Краще сядь та покури.
Лисиця:
Ой, я стара, погано чую.
Сядь на носик, сядь повище.
Та скажи ще разок,
Що ти хочеш Колобок?
Колобок:
Ой, хитриш знову Лиса,
Хочеш з’їсти Колобка,
Перед смертю дай свою
Цигарку запалю.
Лисиця:
Ой, не бійся, Колобок.
Колобочок, сірий бочок.
Я тебе не їстиму,
Боляче блідий ти на вигляд.
Діда з Бабкою треба слухати,
Адже курити собі шкодити!
Що хитра я, всім відомо,
Але хочу я вам сказати,
Тут, у лісі,
курити не місце.
Це кожен має знати.
Не загасиш цигарку,
Може спалахнути гілка.
Сірника кинеш ненароком.
І тоді біду зустрічай.
Ліс згорить. Де житимемо?
Колобочок, кинь палити,
Я дружитиму з тобою.
Колобок:
Хоч шахрай, ти Лиса,
Але, мабуть, ти маєш рацію.
Перестану курити,
Щоб зберегти здоров’я!
Ми проти куріння!
Цигарка:
Моє ім’я – цигарка.
Я вродлива, я сильна.
Я знайома з цілим світлом,
Дуже багатьом я потрібна.
Мозок і серце я дурню
Молодим та старим,
Незалежно від знань,
Скажімо прямо, слабакам.
Ведучий. Ми провели соціологічне опитування серед учнів нашої школи з метою дізнатися про їхню думку, чому люди починають курити.
(відео-опитування «Причини куріння»)
Ведучий. Ви назвали багато різних причин. А тепер давайте поговоримо про кожну з них окремо
З цікавості, “просто так”. Про що це каже? Про те, що людина не дуже добре розуміє мотиви своєї поведінки, що вже саме дивно.
Щоб здаватися дорослішими. Це досить наївне твердження, яке можна розшифрувати приблизно так: я хочу здаватися дорослішим в очах своїх однолітків (бо на дорослих це не справляє такого враження), хочу здаватися незалежним, самостійним, хочу, щоб мене вважали таким, бо сам себе таким не вважаю. І, погодьтеся, дитина, яка нехай і курить все одно виглядає дитиною.
Чого тільки не зробиш за компанію. Тим більше, що в підлітковому віці дуже важливо бути прийнятим у тій компанії, яка тобі подобається. Деколи людина може почати курити всупереч своєму бажанню. Щоправда, іноді це відбувається через те, що деякі люди не вміють відмовити. Вдома вони вміють робити і навіть дуже добре, але ось в іншому місці: Якось незручно, незручно, раптом не так зрозуміють:
Щоб схуднути. Це одна з найпоширеніших помилок. Курити для того, щоб схуднути – це все одно, що прищепити собі якусь хворобу і “танути” від неї.
Тому що модно. Відразу треба зазначити, що це модно, але не скрізь. У світі кількість курців збільшується в економічно нерозвинених країнах, а країнах з високим життєвим рівнем (таких, як Англія, США) кількість курців скорочується. Можна припускати, що ця мода протримається досить довго.
Через вплив реклами. Так, реклама в сучасному суспільстві споживання – це велика сила! Красиві пачки у кіно, на вітринах, плакатах. Багатьом молодим курцям здається, що куріння наближає їх до “західного” життя.
Сценка дві подружки.
Дівчинка 1. У мене є сигарети, давай покуримо.
Дівчинка 2. Ой що ти! Я не можу!
Дівчинка 1. А чому?
Дівчинка 2. Від мене пахнитеме тютюном.
Дівчинка 1. Ну та що?
Дівчинка 2. Батьки впізнають.
Дівчинка 1. А ти до них не підходь!
Дівчинка 2. Мій собака учує. Вона не виносить запах тютюну. Я прийду додому, вона мене обнюхає та втече. А батьки запитають: «Чому це собака від тебе втік? Ти що курила?
Дівчинка 1. А ти напахтись парфумками.
Дівчинка 2. Та що ти пристала до мене, ти, що не знаєш, як впливає тютюн на організм?
Ведучий. Звичайно, це були добрі поради. Але чи завжди людина прислухається до добрих порад? Не завжди, на жаль. Ось для таких людей ми зараз усі разом придумаємо шкідливі поради, чому корисно курити.
– Кашляти та плюватися – це дуже шляхетна звичка.
– Це робить моє дихання приємним для оточуючих, адже що може бути благороднішим за ароматом, ніж попільничка?
– Я – приклад для наслідування моїх друзів та знайомих.
– Мої пальці та зуби мають витончений жовтий відтінок.
– Перш, ніж я помру, я побачу, скільки отрути може поглинути мій організм
– Смішно кидати недопалки з вікна, влаштовувати пожежі та губити природу
– Це так весело – не шкодувати власне тіло. Хочете спробувати?
Ведучий. Здоров’я – неоціненне щастя у житті будь-якої людини.
Ведучий. Кожному з нас властиво бути сильним та здоровим.
Ведучий. Сподіваємося, що сьогоднішня розмова і гра не пройшла даремно, і ви багато чого почерпнули з неї.
Ведучий. Адже «Здоров будеш – все добудеш».
(Всі ведучі разом): Так будьте здорові!