Івана Купала: обряди, традиції та прикмети
Івана Купала. Здавна влітку 7 липня слов’яни відзначають найбільш містичне та дуже веселе свято Івана Купала. Вважається, що у святкову ніч можна за допомогою ритуалів втілити усі свої бажання. Щоправда, є й низка категоричних заборон, які не варто порушувати.
Івана Купала: обряди, традиції та прикмети
З днем Івана Купала пов’язано безліч обрядів та традицій. Незважаючи на давність походження і втрачений за давністю часів первісний зміст, багато хто з них охоче відтворюється і сьогодні. Так, у ніч на Івана Купала прийнято стрибати через багаття та купатися. Язичницький обряд очищення з часом набув нового значення, а в другій половині ХХ-го – XXI столітті перетворився на етнографічний атракціон.
Згідно з деякими трактуваннями, у християнському світогляді образ «сона, що йде», став сприйматися як символ Іоанна Предтечі, який народився в день літнього сонцевороту, який своїм явищем і хрещенням народу у водах Йордану передрік явище Христа. Іоанн Предтеча першим назвав Ісуса «ягцем Божим, який прийме на себе гріхи світу».
У Стародавній Русі ходило повір’я, що у ніч проти 7 липня не можна спати. Свято літнього сонцевороту – день, а головним чином ніч, коли всі потойбічні сили – перевертні та відьми, змії та русалки, лісовики та водяні, домовики та чаклуни – виходять до людей. Щоб не потрапити під їхню владу, слід шуміти та веселитися, відлякуючи нечисть.
Всюди день Івана Купала вважався святом молоді. Хлопці ходили селом, шуміли і буянили (наприклад, завалювали дровами ворота та двері будинків). Дівчата водили хороводи, співали пісень. Також на Івана Купалу збирали трави – вважалося, що саме цього дня вони стають цілющими, набувають чарівної сили.
Традиційне дійство в ніч на Івана Купалу – пошук квітучої папороті. Папороть вважався однією з загадкових, чаклунських рослин. За народними повір’ями, квітуча папороть не тільки виконує потаємні бажання, а й допомагає шукати скарби.
Вода в Іванову ніч теж вважалася цілющою і мала магічну силу, яка допомагала очиститися від будь-якого зла і скверни, зцілитися від хвороб і набути гарного здоров’я. Також прийнято було обливати водою будь-якого зустрічного – по суті, це ритуал насильницького очищення, якого було прийнято ставитися поблажливо. Традиція купання та обливання водою на Івана Купала благополучно пережила століття і зустрічається досі, особливо за Уралом (можливо, це спадщина насильно переселених до Сибіру жителів західної частини країни, що благополучно «законсервувалося» у селищах спецпереселенців, як в індіанських резерваціях).
Крім того, на зорі на Івана Купала було прийнято збирати росу – вважалося, що вона також має неймовірну цілющу силу. Купальською росою обмивали обличчя та руки, щоб прогнати хвороби.
Ще один магічний атрибут Івана Купала, який має відверто язичницьке походження – вогонь. Вважалося, що на купальську ніч вогонь звичайного вогнища набуває божественної сили і очищає від гріхів та хвороб. За старовинною традицією вогнища розлучалися на берегах річок та озер. Люди водили довкола них хороводи, танцювали, а також стрибали через вогонь, очищаючись від поганої.
У купальських багаттях матері спалювали зняті з хворих дітей сорочки, щоб разом із цією білизною згоріли й самі хвороби
Чого не можна робити на свято Івана Купала 7 липня, а що обов’язково варто зробити
День Івана Купала – народне свято східних слов’ян, присвячене літньому сонцестоянню. Його починають відзначати у ніч із 6-го на 7 липня, а потім святкують весь день. Свято має й інші назви – Іванів день, Купальська ніч, Купала.
На Івана Купала не можна купатися
Вночі перед святом купатися не рекомендували. За повір’ям вважали, що саме в цей час максимально активності досягає погань, і невдалих купальнищиків легко могли втягнути на дно русалки, мавки та інша водяна нечисть. А ось вдень навпаки водні процедури дуже віталися. Перші купання починалися вдосвіта і тривали до заходу сонця.
На Івана Купала не можна спати
З тієї ж причини чому не можна купатися вночі. Тільки тут уже боялися не русалок, а нечисті, що мешкає на суші: лісовиків, відьом, чортів і бісів. Вірили, що якщо в Іванову ніч не заплющити очей, нежить тебе не чіпатиме. А ось тих, хто задрімав, міфічні лиходії могли і в ліс потягнути, і худобу їм зіпсувати.
Крім того, свято Івана Купала називали «любовним». Дівчата на Івана Купала плели вінки з трав, а ввечорі пускали їх у річку, спостерігаючи, як і куди вони пливуть. Якщо вінок тоне, значить наречений розлюбив, і заміж за нього не вийти.