Великдень
13.04.2022 Від Юлія

Великдень

Великдень — найдавніше і найважливіше християнське свято, прийняте на честь Воскресіння Ісуса Христа, яке є центральною частиною біблійної історії та фундаментом християнського вчення.

Історія Великодня – це подорожі через тисячоліття, де можна знайти переплетення християнства з давніми відами, віруваннями та легендами.

Християнство пояснює святкування Великодня так: Ісуса Христа розіп’яли у п’ятницю. Для людей це був скорботний день, коли земля здригнулася. Наразі ми називаємо цей день пристрасною п’ятницею.

ВеликденьПісля страти учні Христа зняли його з хреста і помістили його змучене тіло до печери, вхід у яку закрили величезним каменем. У неділю біля печери побували жінки, але, що дивно, каміння там не виявили.

Ангел повідомив про чудове воскресіння Ісуса Христа. Христос воскрес – отже, став безсмертним.

Про воскресіння Христа римському імператору розповіла одна із жінок. Їй виявилася Марія Магдалина. Вона подарувала правителю яйце, яке є символом чуда та життя.

Але імператор недовірливо поставився до розповіді жінки і сказав їй: «Швидше це яйце почервоніє, ніж я повірю в воскресіння Ісуса Христа з мертвих». У цей момент яйце стало червоним.

З тих пір і з’явилася традиція фарбувати яйця на Великдень. Через якийсь час для фарбування стали використовувати не лише червоний. Мало хто знає, що кожен вибраний нами колір має особливе символічне значення:

Червоний колір – кров Ісуса Христа;

Зелений колір – родючість;

Синій колір – символ істини.

Традиції та обряди свята

Яєчні бої. «Чокання» яйцями давня та кумедна гра, у якій один «боєць» тримає яйце носиком нагору, яке суперник б’є його носиком іншого яйця. Чия шкаралупа вціліє – вважається переможцем і продовжує яєчні бої з іншими суперниками.

Катання яєць. Для цієї гри вам знадобиться рівна площина на кшталт столу, жолоб, який слід нахилити і ковдру. Гравці запускали яйця зі своєрідної гірки зіштовхнути свій «снаряд» із яйцем, що мирно лежить на ковдрі. Якщо вдавалося розбити останнє, влучний гравець став переможцем. Ця гра часто ставала розвагою для великих гучних компаній.

Зелені свята. Цей день часто стає днем ​​візиту до родичів, проведення часу в колі сім’ї і знаменується гуляннями та іграми. Є регіони, в яких Великдень називають Зеленими святками. На святкуванні прийнято колядувати, виконувати обрядові пісні та заходити в чужі будинки з метою вихваляння господаря.

Цікаво, що до цього дня люди проводять магічні обряди і ворожать цього дня. Вони вірять, що саме у Великдень відкриваються небеса. Знахарі вважають Велике свято найкращим днем ​​для лікування хворих, а юні дівчата нерідко роблять спроби приворожити наречених.

Привітання до Великодня. Цього дня прийнято христосуватися – вітати одне одного словами «Христос Воскрес!», на що прийнято відповідати «Воістину Воскрес!». При цьому слід 3 рази поцілуватися в щіку.

Дзвін у дзвони. Після Великого посту, коли дзвони стоять у беззвучності, на Великдень прийнято проводити конкурс дзвонарів та дозволяти всім охочим дзвонити у дзвін.

Підготовка до Великодня: Страсний тиждень по дням

Дотримуючись Великого посту, Ви не повинні веселитися, їсти м’ясо, пити алкоголь, піддаватися лінощі та апатії, ходити похмурим, а також планувати вінчання на час посту.

Останній тиждень посту називають Страсним тижнем. Вона має особливе значення для віруючих, оскільки вона символізує останні дні життя Христа. Зрозуміло, Страсний тиждень є часом особливих обрядів:

Понеділок – час генерального прибирання та приведення житла до ладу.

У вівторок слід навести лад у своїй шафі: віддати речі, які не носите, зайнятися пранням та прасуванням, приготувати вбрання для неділі.

В середу всі починають підготовку інгредієнтів для приготування традиційних страв, особливо паски.

Чистий четвер – день, коли заведено очищатися від гріхів, приймаючи ванну до сходу сонця. Протягом дня люди займаються фарбуванням яєць, випіканням паски та приготуванням Великодня.

Страсна п’ятниця – день скорботи та спогадів про страждання Ісуса, в який бажано відмовитися від веселощів, їжі та праці.

Натомість у Велику суботу усі займаються підготовкою святкового столу. До того ж намагаються закінчити всі справи раніше, щоб встигнути відпочити перед нічною церковною службою.

Закінчується пристрасний тиждень одним із найбільших церковних свят – Великоднем. Для всіх християн цей день починається з церковного богослужіння, яке триває з півночі до світанку.

Після закінчення служби священики розносять по храму Священний вогонь. Багато хто беруть його в будинок і намагаються не погасити дорогою.  Лампадку встановлюють в центрі столу та намагаються підтримувати вогонь до наступного свята Великодня.

Головним же обрядом є освячення пасхальних кошиків з яйцями, пасками та м’ясом, коли після завершення служби люди збираються навколо церкви.

Символи Великодня

ПаскаНевід’ємним атрибутом Великодня є паска. Звичай випікання та освячення пасок дотримується нашими предками з воістину давніх часів. Кожна господиня пече паски по-своєму, користуючись сімейними хитрощами, які передаються через покоління та століття. Вдалим паска вважається, якщо він вийшов повітряним, м’яким та високим.

Сьогодні рецептів паски налічується більше, ніж самих пасок. Однак один інгредієнт залишається постійним – пекти потрібно зі спокійною душею та світлими думками.

Благодатний вогонь – полум’я, що самозаймається на Гробу Господньому, символізує дива воскресіння Христа.

Великодні яйця (фарбування) – символ дива народження, нового життя та родючості. Ще стародавні єгиптяни, греки та римляни дарували один одному яйця, як символ кінця зими та зародження життя.

Спочатку яйця фарбували тільки лушпинням цибулі в червоний колір. З того моменту з’явилося багато нововведень: фарбування в різні кольори, розпис, а зараз і термічні наклейки із зображеннями храмів та ликів святих.

Великодневі квіти, зокрема конвалії, тюльпани, нарциси, гіацинти, є атрибутом свята і символом приходу весни та пробудження природи.

Великдень – стародавнє свято, що зародилося не одну еру тому, зіткане з легенд, повір’їв та звичаїв різних народів, що складається з великої скорботи та духовної урочистості, обрядів та дитячих ігор, кухні різних народів світу, об’єднаних вірою. Сьогодні наше завдання полягає в тому, щоб дотримуватися своїх традицій і поважати чужі.

 

Проголосуйте, нам важлива Ваша думка!
[Усього: 0 Оцінка: 0]